Okręt partolowy USS Firebolt (PC-10). /Fot. Mass Communication Specialist 2nd Class Walter M. Wayman/U.S. NAVY

Kolejny incydent amerykańsko-irański na wodach Zatoki Perskiej

W niedzielę, w dniu 4 września br. doszło do kolejnego incydentu na wodach Zatoki Perskiej ? jak podaje portal USNI News, okręt patrolowy należący do Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych (US Navy), USS Firebolt (PC-10) był niepokojony przez siedem irańskich jednostek nawodnych.

Zgodnie z informacjami podawanymi przez amerykańskie media, okręt patrolowy US Navy, USS Firebolt (PC-10) został zmuszony do zmiany kursu po spotkaniu z siedmioma irańskimi szybkimi łodziami wykorzystywanymi przez Gwardię Strażników Rewolucji (IRCGN) – amerykański okręt znajdował się wówczas na wodach międzynarodowych w centralnej części Zatoki Perskiej.

Zatoka Perska - zdjęcie satelitarne. /Fot. NASA

Zatoka Perska – zdjęcie satelitarne. /Fot. NASA

Trzy szybkie łodzie irańskiej Gwardii Strażników Rewolucji zbliżyły się na odległość 500 yd (457 metrów) na około 8 minut do patrolowca USS Firebolt (PC-10) – jedna z irańskich jednostek zatrzymała się bezpośrednio na drodze amerykańskiego okrętu (jednostki znajdowały się w odległości 100 yd, czyli 91 metrów) zmuszając tym samym dowódcę jednostki do podjęcia decyzji o zmianie kursu (po wcześniejszych bezowocnych próbach nawiązania łączności radiowej z irańskimi jednostkami) w celu uniknięcia kolizji.

W trakcie incydentu załoga patrolowca USS Firebolt (PC-10) – operującego jako jednostka pomocnicza grupy uderzeniowej lotniskowca USS John C. Stennis (CVN-74) w trakcie prowadzenia działań w rejonie odpowiedzialności amerykańskiej V Floty próbowała trzykrotnie skontaktować się z irańskimi jednostkami, by zrozumieć intencje ich działania, ale każda z prób zakończyła się fiaskiem.

Centralne Dowództwo Sił Morskich Stanów Zjednoczonych (United States Naval Forces Central Command; NAVCENT) wydało oświadczenia, w którym skrytykowało postawę Irańczyków określając ją jako niebezpieczną i nieprofesionalną ? z powodu braku komunikacji radiowej i prowadzenia manewrów bez zachowania bezpieczenej odległości, co według US Navy mogło doprowadzić do kolizji.

Ubiegłotygodniowe spotkanie to nie pierwszy tego typu incydent amerykańsko-irański. Do ostatnich incydentów doszło w środę, 24 sierpnia br. – wówczas jednego dnia miały trzy amerykańsko-irańskie spotkania. Za każdym razem irańskie jednostki nie wykazywały woli współpracy i nie odpowiadały na ostrzeżenia radiowe i wystrzelone flary ostrzegawcze ? zachowania Irańczyków zmusiły załogę USS Squall (PC-7) do oddania w ich kierunku trzech strzałów z pokładowego karabinu maszynowego kal. 12,7 mm. (czytaj także: Amerykański okręt wojenny oddał strzały ostrzegawcze w kierunku Irańczyków).

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.