Należące do US Navy, kutry patrolowe typu Small Unit Riverine Craft (po lewej) oraz Riverine Command Boat (po prawej), podczas pokazu dynamicznego. / Źródło: Wikimedia COmmons.

Kolejny incydent amerykańsko-irański

W dniu 12 stycznia br. Gwardia Strażników Rewolucji zatrzymała dwa amerykańskie rzeczne kutry patrolowe typu Riverine Command Boat, które ? według nich ? naruszyły wody terytorialne Iranu.

Irańska agencja prasowa Fars (FNA) poinformowała, że żołnierze Gwardii Strażników Rewolucji (IRCGN), stacjonujący na wysepce Farsi w Zatoce Perskiej, zatrzymali dwa amerykańskie rzeczne kutry patrolowe wraz z 10 członkami załóg, za naruszenie wód terytorialnych Islamskiej Republiki Iranu.

Departament Obrony USA także potwierdził incydent, oświadczając, że:

Straciliśmy kontakt z dwiema niewielkimi jednostkami, które płynęły z Kuwejtu do Bahrajnu. Jesteśmy w stałym kontakcie z władzami Iranu. Te poinformowały nas, że nasi marynarze są bezpieczni i czują się dobrze.

O incydencie rozmawiali telefonicznie ministrowie spraw zagranicznych Iranu i USA, Mohammad Dżawad Zarif i John Kerry. Zarif zapewnił, że amerykańscy marynarze zostaną wkrótce zwolnieni następnego dnia by móc kontynuować swój rejs. Rzecznik Białego Domu, Josh Earnest powiedział, że marynarze są bezpieczni i traktowani przez irańskie władze z należytą uprzejmością.

Rzeczne kutry patrolowe typu Riverine Command Boat (amerykańskie oznaczenie ? przyp. red.) są to łodzie szwedzkiej produkcji, znane pod nazwą Stridsb?t 90 H(alv). US Navy posiada na wyposażeniu 6 takich jednostek.

To już drugi incydent amerykańskich i irańskich sił morskich w ciągu trzech tygodni. W dniu 31 grudnia 2015 roku US Navy poinformowała o irańskiej prowokacji, która miała miejsce w dniu 26 grudnia. W pobliżu przepływającej grupy uderzeniowej lotniskowca USS Harry S. Truman (CVN-75), okręty irańskiej Gwardii Strażników Rewolucji przeprowadziły strzelania rakietowe w niebezpiecznie małej odległości (czytaj więcej: Irańczycy prowokują amerykański lotniskowiec). Amerykanie wkrótce po tym opublikowali nagranie wideo, na którym widać irańskie jednostki używające uzbrojenia rakietowego podczas incydentu (czytaj więcej: US Navy opublikowała film z ?prowokacją? Iranu [WIDEO]).

AKTUALIZACJA:

Rzecznik Gwardii Strażników Rewolucji powiedział w państwowej telewizji IRIB, że wszyscy marynarze wraz z kutrami patrolowymi zostali wypuszczeni i bezpiecznie kontynuują swój rejs.

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.