USS Harry S. Truman (CVN-75) / Wikimedia Commons.

Irańczycy prowokują amerykański lotniskowiec

US Navy ujawniła, że w dniu 26 grudnia br. w pobliżu przepływającej grupy uderzeniowej lotniskowca USS Harry S. Truman (CVN-75), okręty irańskiej Gwardii Strażników Rewolucji przeprowadziły strzelania rakietowe w niebezpiecznie małej odległości.

Podczas przepływania amerykańskiej grupy uderzeniowej HSTCSG z atomowym lotniskowcem USS Harry S. Truman (CVN-75) na czele przez cieśninę Ormuz w kierunku Zatoki Perskiej, okręty irańskiej Gwardii Strażników Rewolucji (IRCGN) przeprowadziły ćwiczenia z wykorzystaniem uzbrojenia rakietowego.

Irańczycy poinformowali przez radio o planowanych manewrach i poprosili o opuszczenie akwenu, dając jednak jednostkom HSTCSG na to tylko 26 sekund. Amerykanie znajdowali się w tym momencie na wodach międzynarodowych.

Jeden z kutrów rakietowych wystrzelił pocisk rakietowy, gdy okręty HSTCSG znajdowały się w niewielkiej odległości. US Navy potwierdziła, iż w chwili incydentu najbliżej irańskiej jednostki znajdował się sam lotniskowiec oraz niszczyciel rakietowy USS Bulkeley (DDG-84), typu Arleigh Burke oraz francuska fregata rakietowa FS Provence (D 652), typu FREMM. Irański pocisk upadł do wody w odległości 1.500 jardów (1.370 metrów) od okrętów grupy.

Choć żaden z pocisków nie był wystrzelony w kierunki konkretnego okrętu grupy uderzeniowej, to rzecznik kierującego operacjami na Bliskim Wschodzie, Centralnego Dowództwa USA (CENTCOM), Kyle Raines, nazwał incydent wysoce prowokacyjnym, niebezpiecznym i nieprofesjonalnym, przez co stawia pod znakiem zapytania zaangażowanie Iranu w zapewnienie bezpieczeństwa szlaków morskich ważnych dla handlu światowego. Raines powiedział także, że do tej pory większość „spotkań” między irańskim siłami i US Navy odbywały się w sposób zaplanowany i profesjonalny, ale to wydarzenie takim nie było. W podobnym tonie wypowiedział się rzecznik V Floty US Navy, kmdr. Kevin Stephens.

Irańskie ministerstwo obrony nie skomentowało zdarzenia, a agencja prasowa Fars (FNA) opublikowała komunikat, że w czasie manewrów żadna jednostka pływająca nie była w niebezpieczeństwie.

Czytaj także:

Harry S. Truman uderzył w islamistów w Syrii [WIDEO]

USS Harry S. Truman wyruszył na wojnę z ISIS

Francuska fregata rakietowa typu FREMM wyrusza na wojnę z ISIS

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.