Myśliwiec wielozadaniowy F/A-18E Super Hornet z 25. Eskadry Myśliwców Uderzeniowych Fist of the Fleet (VFA-25) przygotowuje się do startu z pokładu lotniskowca USS Harry S. Truman (CVN-75) nocą z 28 na 29 grudnia br. w Zatoce Perskiej. / fot. U.S. Navy (Mass Communication Specialist 3rd Class B. Siens).

Harry S. Truman uderzył w islamistów w Syrii [WIDEO]

Lotnictwo podkładowe amerykańskiego atomowego lotniskowca USS Harry S. Truman (CVN-75) dokonało pierwszych nalotów na pozycje bojowników Państwa Islamskiego w Syrii.

F/A-18E/F Super Hornet ze skrzydła lotniczego CVW 7 (Carrier Air Wing Seven) wykonały pierwsze naloty na pozycje islamistów w Syrii w nocy z 28 na 29 grudnia br. Maszyny z Eskadry Myśliwców Uderzeniowych: VFA-25 Fist of the Fleet, VFA-103 Jolly Rogers oraz VFA-143 Pukin Dogs wykonały zadanie w ramach operacji Inherent Resolve. Samoloty były wspierane przez pokładowy samolot wczesnego ostrzegania E-2C Hawkeye z Carrier Carrier Airborne Early Warning Squadron 117 (VAW-117) The Wallbangers.

Amerykańskie myśliwce pokładowe podczas startu?

…i powrotu z misji uderzeniowej nad Syrią:

Jak powiedział dowódca Carrier Strike Group 8, kontradmirał Bret C. Batchelder:

Jednoczesne działanie samolotów z dwóch lotniskowców zwiększy naszą siłę ognia i da nam wyjątkową okazję do przyśpieszenia dalszych postępów w walce z Daesh (ISIS ? przyp. red.). Potwierdza to nasze zdolności do skutecznego działania w ramach międzynarodowej koalicji podczas prowadzenia bardzo dynamicznych operacji.

Wcześniej naloty rozpoczęło francuskie lotnictwo pokładowe z atomowego lotniskowca FS Charles de Gaulle (R 91), który działa jako okręt flagowy Task Force 50 (TF 50) na wodach Zatoki Perskiej na obszarach odpowiedzialności V Floty US Navy (AOO; Area Of Operations) (czytaj więcej: Charles de Gaulle w Zatoce Perskiej).

Dowódca CVW 7, kpt. Fredrick Luchtman powiedział, że współdziałanie z francuskim lotniskowcem pozwoli na prowadzenie nalotów dzień pod dniu, w ten sposób, że gdy jeden okręt będzie prowadził działania, skrzydło lotnicze na drugim będzie mieć czas na konserwację, przeglądy i przygotowania się do kolejnych misji uderzeniowych.

W dniu 16 listopada br. USS Harry S. Truman (CVN-75) opuścił swój macierzysty port Naval Station Norfolk (Wirginia) i na czele swojej grupy uderzeniowej HSTCSG wypłynął w kierunku Morza Śródziemnego na wojnę z Państwem Islamskim (czytaj więcej: USS Harry S. Truman wyruszył na wojnę z ISIS), po wcześniejszych ćwiczeniach na Atlantyku przed zaplanowanym rozmieszczeniem, podczas których nie obyło się bez wypadków (czytaj więcej: Pożar na amerykańskim lotniskowcu). Misja potrwa siedem miesięcy.

Czytaj także:

Francuskie rozpoznanie nad Libią

Niemiecka broń dla Kurdów walczących z ISIS

Kanadyjskie siły specjalne wsparły irackich Kurdów w walce z ISIS

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.