Francuski lotniskowiec o napędzie nuklearnym FS Charles de Gaulle (R 91). / Wikimedia Commons.

Charles de Gaulle w Zatoce Perskiej

Francuski, atomowy lotniskowiec FS Charles de Gaulle (R 91) wpłynął na wody Zatoki Perskiej i rozpoczął naloty na pozycje islamistów w Iraku.

Grupa uderzeniowa francuskiego lotniskowca (Carrier Strike Group; CSG) po opuszczeniu wód Morza Śródziemnego, gdzie realizowała ataki na ISIS w Syrii (czytaj więcej: ?Charles de Gaulle? uderzył w islamistów) i przepłynięciu przez Kanał Sueski, wpłynęła na obszary odpowiedzialności V Floty US Navy (AOO; Area Of Operations) na wodach Zatoki Perskiej, gdzie aktualnie przebywa lotniskowiec USS Harry S. Truman (CVN-75) (czytaj więcej: USS Harry S. Truman wyruszył na wojnę z ISIS).

Francuski lotniskowiec stanął na czele jako okręt flagowy Task Force 50 (TF 50) i będzie przeprowadzał ataki na cele terrorystów z Państwa Islamskiego (ISIS) w Iraku, a także wspierał działania sojuszników w regionie. Okrętowi w ramach CSG towarzyszą: francuski okręt dowodzenia i zaopatrzenia FS Marne (A 630) typu Durance, fregata rakietowa FS Chevalier Paul (D 621) typu Horizon, fregata ZOP (do zwalczania okrętów podwodnych ? przyp. red.) FS La Motte-Picquet (D 645) typu F70, belgijska wielozadaniowa fregata BNS Leopold I (F930) typu Karel Doorman oraz niemiecka fregata ZOP FGS Augsburg (F213) typu F122.

W sobotę, 19 grudnia br., amerykański sekretarz obrony Ashton Carter przyleciał ciężkim śmigłowcem MH-53E Sea Dragon i wizytował FS Charles de Gaulle. Po spotkaniu z francuskim kontradm. Rene-Jean Crignolą oraz załogą okrętu, Amerykanin powiedział, że:

Jesteśmy w pełni zaangażowani z Francją w celu pokonania ISIS. Gotowość Francji do zrobienia więcej, tak jak my, zarówno w powietrzu, jak i na lądzie oraz tu na morzu? Byłem bardzo uradowany widząc to w czasie przeprowadzania akcji z pokładu Charlesa de Gaulle’a.

https://www.youtube.com/watch?v=BIfhHm7fqrg

V Flota US Navy prowadzi działania w regionie, podlegając Centralnemu Dowództwu Sił Morskich (United States Naval Forces Central Command; NAVCENT), które odpowiada za prawie 6.475.000 km? wód Zatoki Perskiej, Zatoki Omańskiej, północnej części Morza Arabskiego, Zatoki Adeńskiej oraz Morza Czerwonego.

Czytaj także:

Francuska fregata rakietowa typu FREMM wyrusza na wojnę z ISIS

Marines wyruszają na wojnę z ISIS

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.