Francuski lotniskowiec o napędzie nuklearnym FS Charles de Gaulle (R 91). / Wikimedia Commons.

?Charles de Gaulle? uderzył w islamistów

Francuski, atomowy lotniskowiec FS Charles de Gaulle (R 91), który wraz z grupą uderzeniową przypłynął we wschodnie rejony Morza Śródziemnego, rozpoczął pierwsze naloty na pozycje terrorystów z ISIS.

Grupa uderzeniowa lotniskowca (Carrier Strike Group; CSG), składająca się z FS Charles de Gaulle (R 91) i jego okrętów eksorty, a także belgijskiej wielozadaniowej fregaty F930 Leopold I, typu Karel Doorman, dołączyła do rosyjskiego krążownika rakietowego RFS Moskwa, projektu 1164 Atlant (w kodzie NATO: Slava) we wschodnim sektorze Morza Śródziemnego w nocy z soboty na niedzielę, 21-22 listopada br.

Szef sztabu generalnego francuskich sił zbrojnych, gen. Pierre de Villiers, który jest na pokładzie lotniskowca, powiedział o rozpoczęciu ataków na pozycje islamistów w Iraku:

Uderzyliśmy w Ramadi i Mosulu przy wsparciu lokalnych sił w terenie, które walczą z Daesz.

Poinformowano o tym także na oficjalnym profilu francuskiej armii na Twitterze:

W Mosulu zniszczone zostały m.in. stanowiska artylerii. W poniedziałek, 24 listopada br. rano, prezydent Francji François Hollande zapowiedział, że jego kraj zintensyfikuje uderzenia i wybierze cele, których zniszczenie wyrządzi możliwie najwięcej szkód terrorystycznej armii.

Tego samego dnia również rozpoczęły się naloty na pozycje islamistów w Syrii. Sześć maszyn: cztery Dassault Rafale M, które wystartowały w lotniskowca i dwa Dassault Mirage 2000 z bazy Azraq w Jordanii, uderzyły na cele w Ar-Rakka, uważanej za stolicę Państwa Islamskiego. Jak podała armia francuska, zniszczono m.in. centrum dowodzenia.

Łącznie, na pokładzie francuskiego lotniskowca znajduje się 18 wielozadaniowych myśliwców Dassault Rafale M, 8 samolotów szturmowych Dassault Super Étendard oraz 2 samoloty wczesnego ostrzegania (AEW) Grumman E-2C Hawkeye. Do tej pory, Francuzi mieli do dyspozycji tylko 6 myśliwców Rafale C w bazie sił powietrznych Al Dharfa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz 6 Mirage 2000D/N w bazie Azraq w Jordanii. Dzięki wejściu atomowego lotniskowca do walki, możliwości uderzeniowe francuskiego lotnictwa w regionie wzrosły trzykrotnie.

Czytaj także:

USS Harry S. Truman wyruszył na wojnę z ISIS

Marines wyruszają na wojnę z ISIS

Drugi atak rakietowy na ISIS z Morza Kaspijskiego [WIDEO]

Rosyjskie bombowce strategiczne znów nad Syrią

Rosja znów uderza w ISIS rakietami

USA niszczą źródła finansowania ISIS

Odwet za zamachy w Paryżu

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.