Screen z nagrania wideo w czasie przeprowadzania salwy rakietowej. / fot. YouTube.

Drugi atak rakietowy na ISIS z Morza Kaspijskiego [WIDEO]

Dowództwo Marynarki Wojennej Rosji (WMF) poinformowało o kolejnym ataku rakietowym na pozycje terrorystów na obszarze Syrii z okrętów wojennych Flotylli Kaspijskiej.

Zgodnie z komunikatem WMF, z pokładów okrętów nawodnych Flotylli Kaspijskiej odpalono 18 pocisków manewrujących Kalibr-NK (3M-14TE) (w kodzie DIA/NATO: SS-N-30B Sizzler), które ? według Rosjan ? uderzyły we wszystkie wyznaczone cele w syryjskich prowincjach Rakka, Idlib oraz Aleppo.

Pocisk 3M-14TE o długości 8,9 metra wystrzeliwany jest z 8-komorowej wyrzutni 3S-14 systemu UKSK i porusza się z prędkością 0,8 Macha (w fazie terminalnej), naprowadzając się inercyjnie na cele lądowe z dokładnością do 3 metrów i w odległości do 2.500 kilometrów.

Z kolei Ministerstwo Obrony Rosji opublikowało w sieci nagranie wideo z przeprowadzanego ataku:

To już drugi atak rakietowy z udziałem Flotylli Kaspijskiej oraz pocisków manewrujących z rodziny Kalibr (Klub-N). Poprzedni miał miejsce w dniu 7 października br., gdy z okrętów nawodnych wystrzelono 26 takich rakiet (czytaj więcej: Rosyjski atak rakietowy na ISIS).

Po zamachach terrorystycznych w Paryżu i ogłoszeniu przez FSB informacji, że na pokładzie rosyjskiego samolotu A321 linii Metrojet, lecącego z Szarm el-Szejk do St. Petersburga, który rozbił się na półwyspie Synaj w dniu 31 października br. wybuchła bomba, przemycona na pokład przez terrorystów, Rosja wraz z Francją rozpoczęły masowe naloty na pozycje islamistów, kontrolujących część Syrii (czytaj więcej: Odwet za zamachy w Paryżu, Rosja znów uderza w ISIS rakietami, Rosyjskie bombowce strategiczne znów nad Syrią). Również Amerykanie nasilili ataki oraz wysyłają w rejon Morza Śródziemnego i Zatoki Perskiej kolejne siły (czytaj więcej: USA niszczą źródła finansowania ISIS, USS Harry S. Truman wyruszył na wojnę z ISIS, Marines wyruszają na wojnę z ISIS.

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.