Airbus A321 / wikipedia.pl
Airbus A321 / wikipedia.pl

Katastrofa rosyjskiego samolotu na Synaju

W katastrofie rosyjskiego samolotu , która miała miejsce w sobotę rano na Synaju zginęło przeszło 200 osób. Jest to kolejna poważna katastrofa lotnicza w ostatnich latach. Maszyna lecąc z Szarm-el-Szejk do Sankt-Petersburga rozbiła się niedaleko miejscowości Nachl w centralnym punkcie półwyspu. Według Egipskich służb specjalnych samolot prawdopodobnie został zestrzelony, lecz władze w Moskwie zaprzeczają takiej wersji wydarzeń.

W samolocie Airbus A-321 rosyjskich linii lotniczych Metrojet podróżowali rosyjscy turyści, którzy wracali z wakacji w znanym egipskim kurorcie. Grupa bojowników powiązana z  państwem islamskim w Egipcie opublikowała na Twitterze informację, iż to ona jest odpowiedzialna za zestrzelenie maszyny. W oświadczeniu czytamy „Bojownicy Państwa islamskiego zdołali zestrzelić rosyjski samolot nad Synajem, na którego pokładzie znajdowało się ponad 220 rosyjskich krzyżowców. Wszyscy zostali zabici, dzięki Bogu” [1]. Może być to jedynie próba wyciągania korzyści medialnych i propagandowych z katastrofy maszyny. Jak zaznaczają eksperci lotniczy oraz osoby znajdujące się na miejscu katastrofy najbardziej prawdopodobną przyczyną katastrofy była usterka techniczna. Przed zniknięciem  maszyny z radarów załoga miała także zgłaszać problemy techniczne.

[1] Podając za TVN24.pl.

Absolwent Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (obecnie Akademii Sztuki Wojennej). Instruktor strzelectwa sportowego, instruktor kalisteniki i zagorzały fan wycieczek górskich. Zdobywca Wojskowej Odznaki Górskiej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i Odznaki Skoczka Spadochronowego Służb Ochrony. Członek grupy rekonstrukcyjnej SPAP Wojkowice i Stowarzyszenia "Głos bohatera". Do głównych zainteresowań naukowych autora należą terroryzm międzynarodowy, przestępczość zorganizowana, społeczne inicjatywy w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz zarządzanie kryzysowe.