AV-8B Harrier z VMM 162, która wchodzi w skład 26. Jednostki Ekspedycyjnej Piechoty Morskiej (26th MEU) podczas startu z pokładu okrętu desantowego USS Kearsarge (LHD-3). (U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist Seaman Apprentice Ryre Arciaga/Released)

Marines wyruszają na wojnę z ISIS

W ramach planu administracji prezydenta USA Baracka Obamy, mającego na celu zwiększenie intensywności nalotów w ramach kampanii powietrznej przeciw terrorystom z Państwa Islamskiego po zeszłotygodniowych zamachach terrorystycznych w Paryżu, tysiące żołnierzy Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych oraz marynarzy zostało rozlokowanych w rejonie Zatoki Perskiej.

W czwartek 19 listopada br., myśliwce rozpoznawcze i bliskiego wsparcia AV-8B Harrier dokonały serii nalotów na cele Państwa Islamskiego w Iraku. Sprawę ujawniono za pośrednictwem Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, która opublikowała zdjęcia i krótki materiał wideo ze startów myśliwców AV-8B Harrier z pokładu okrętu desantowego typu Wasp, USS Kearsarge (LHD-3).

Nie jest jasne, jakie cele zaatakowały myśliwce bliskiego wsparcia AV-8B Harrier, ani gdzie zostały wysłane. Rzecznik Korpusu Piechoty Morskiej (Marines) przy Pentagonie odesłał dziennikarzy do Centralnego Dowództwa USA (US Central Command), które nie od razu zareagowało na prośby dziennikarzy o ujawnienie dodatkowych informacji na temat misji myśliwców Harrier.

Marines z 26. Jednostki Ekspedycyjnej Piechoty Morskiej (26 MEU), dokonujący przeglądu myśliwca AV-8B Harrier tuż przed startem z pokładu okrętu desantowego USS Kearsarge (LHD 3). (U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist Seaman Tyler Preston/Released)

Marines z 26. Jednostki Ekspedycyjnej Piechoty Morskiej (26 MEU), dokonujący przeglądu myśliwca AV-8B Harrier tuż przed startem z pokładu okrętu desantowego USS Kearsarge (LHD 3).
(U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist Seaman Tyler Preston/Released)

Według raportu dziennego przygotowanego przez Airwars.org, w czwartek koalicja Stanów Zjednoczonych przeprowadziła 19 nalotów na cele ISIS w Iraku. Airwars.org zajmuje się badaniem aktywności wojskowej w związku z operacją Inherent Resolve. Niezidentyfikowane maszyny uderzyły na pozycje Państwa Islamskiego w Kirkuk, Kisik, Mosul, Ramadi i Sindżar niszcząc co najmniej kilkanaście jednostek taktycznych, kilka pojazdów i uzbrojenie, tunel, most i co najmniej dwie drogi.

Te naloty były częścią wsparcia trwającej kurdyjskiej ofensywy lądowej, której siły odbiły z rąk islamistów miasto Sindzar, załamując tym samym główną linie zaopatrzeniową ISIS.

Myśliwce Harrier są częścią 26. Jednostki Ekspedycyjnej Piechoty Morskiej (26 MEU), która na co dzień bazuje w Karolinie Północnej i stanowi siły reagowania kryzysowego. Jednostka skupia ponad 2.200 członków personelu, jest częścią Kearsarge Amphibious Ready Group, która z kolei bazuje w Norfolk w Wirginii. Jak donosi Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych, jednostka dotarła na Bliski Wschód w dniu 1 listopada br.

Czwartkowe naloty są pierwszą akcją podjętą przez eskadry Korpusu Piechoty Morskiej (Marines) przeciw bojownikom z ISIS. Misja zbiega się w czasie z próbą okazania przez prezydenta USA solidarności z Francją, która jak wiadomo w dniu 13 listopada br, doświadczyła serii krwawych zamachów terrorystycznych.

Czytaj także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.