Francuski Dassault Rafale wyposażony w zasobnik rozpoznawczy Reco NG. / Źródło: rafalenews.blogspot.com

Francuskie rozpoznanie nad Libią

Francuskie Siły Powietrzne poinformowały, że przeprowadziły w grudniu br. dwie misje zwiadu, obserwacji i rozpoznania (ISR) nad terytoriami Libii, okupowanymi przez Państwo Islamskie.

Według informacji, zawartej w oświadczeniu Armée de l’air, ich lotnictwo wykonało loty nad Syrtą (w Trypolitanii) i Tobrukiem (w Cyrenajce) ? libijskimi miastami, opanowanymi przez terrorystów z ISIS.

W zeszłym tygodniu pojawiły się informacje, że w Libii wylądowały włoskie siły specjalne, które przeprowadziły rozpoznanie przed planowaną misją szkoleniową lokalnych sił walczących z ISIS, dowodzoną przez Włochów w sile 6.000 żołnierzy (w tym do misji mogłoby dołączyć nawet 1.000 żołnierzy brytyjskich ? przyp. red.).

Z kolei portal The Aviatonist informował, że w dniu 14 grudnia br. mały samolot transportowy C-146A Wolfhound, należący do 524. Eskadry Operacji Specjalnych (524th Special Operations Squadron), która podlega Dowództwu Operacji Specjalnych Amerykańskich Sił Powietrznych (United States Air Force Special Operations Command; AFSOC) wykonał lot do bazy wojsk lotniczych Al-Watiyah na wschodzie Libii (więcej na portalu: A U.S. Air Force C-146A Wolfhound with SOF made an unannounced landing at an airbase in Libya).

Powyższe informacje mogą sugerować rozpoczęcie w najbliższym czasie operacji wojskowych przeciwko Państwu Islamskiemu w Libii, tak jak to trwa obecnie w Syrii i Iraku.

O wsparcie w walce z Państwem Islamskim, które rozlewa się po niekontrolowanych terytoriach Libii, apelował pod koniec sierpnia br. minister spraw zagranicznych tego kraju, Mohamed al-Dayri (czytaj więcej: Libia prosi o pomoc w walce z ISIS).

W połowie grudnia br. Libia dołączyła do koalicji antyterrorystycznej, która powstała z inicjatywy Arabii Saudyjskiej (czytaj więcej: Arabia Saudyjska sformowała nową koalicję antyterrorystyczną z 34 państw).

Z kolei na początku tego tygodnia izraelskie media informowały, że bojownicy ISIS w Libii rozpoczęli szkolenie swoich szczątkowych sił powietrznych na samolotach bojowych przejętych od wojsk rządowych, a sami terroryści ogłosili powstanie policji islamskiej w Syrcie. Według opublikowanego kilka dni temu raportu panelu ekspertów ONZ ws. Libii, ISIS posiada w tym kraju około 3.000 bojowników, którym przekazują bezpośrednie wsparcie i wskazówki.

Czytaj także:

Charles de Gaulle w Zatoce Perskiej

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.