Przybrzeżny okręt patrolowy USS Squall (PC-7), typu Cyclone, który oddał strzały ostrzegawcze w kierunku irańskiej jednostki. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Amerykański okręt wojenny oddał strzały ostrzegawcze w kierunku Irańczyków

Kolejny incydent pomiędzy amerykańską US Navy a irańską Gwardią Strażników Rewolucji (IRCGN). W środę, 24 sierpnia br. okręt patrolowy USS Squall (PC-7) oddał strzały ostrzegawcze w kierunku irańskich łodzi, które zbliżyły się niebezpiecznie blisko. Łącznie doszło do trzech incydentów jednego dnia.

O drugim w ciągu tygodnia spięciu na międzynarodowych wodach Zatoki Perskiej poinformował rzecznik prasowy V Floty US Navy, kmdr Bill Urban. W środę, 24 sierpnia br. niszczyciel rakietowy USS Stout (DDG-55), typu Arleigh Burke wraz z dwoma przybrzeżnymi okrętami patrolowymi USS Squall (PC-7) i USS Tempest (PC-2), typu Cyclone, wykonywał rejs przez międzynarodowe wody Zatoki Perskiej.

Okręty wykonały dwa rejsy w środę. W czasie pierwszego, trzy szybkie łodzie IRCGN zbliżyły się na odległość ok. 550 metrów (600 jardów) trzy razy, ryzykując kolizję. USS Tempest użył trzykrotnie swojej syreny okrętowej i próbował skontaktować się z Irańczykami drogą radiową, lecz bezskutecznie.

Później obie jednostki były nękane przez irańską jednostkę typu Naser, która zbliżyła się do Amerykanów na odległość jedynie 180 metrów (200 jardów). Sytuacja groziła kolizją, więc Amerykanie użyli syren i flar ostrzegawczych oraz bezskutecznie próbowali porozumieć się drogą radiową. Irańczycy, ignorując sygnały jednostek US Navy, by wykonać bezpieczne manewry zgodne z międzynarodowym prawem morskim, zmusiły załogę USS Squall do oddania w ich kierunku trzech strzałów z pokładowego karabinu maszynowego kal. 12,7 mm. Dopiero po tym ruchu, łódź typu Naser zmieniła kurs i oddaliła się od Amerykanów.

USS Tempest (PC-2), typu Cyclone. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

USS Tempest (PC-2), typu Cyclone. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Nie był to jednak ostatni incydent tego dnia. Ten sam irański okręt zbliżył się później trzykrotnie do niszczyciela rakietowego USS Stout. W odpowiedzi na działania Irańczyków, amerykańska jednostka zmieniła kurs w celu uniknięcia kolizji.

Jak powiedział rzecznik V Floty US Navy, wszystkie trzy incydenty uznano za nieprofesjonalne i niebezpieczne. Strona irańska twierdzi, że jej jednostki będą ostrzegać lub przeciwstawiać się każdej próbie naruszenia wód terytorialnych ich kraju. Poinformował o tym w czwartek 25 sierpnia br. minister obrony Iranu, gen. bryg. Hossein Dehghan.

Dzień przed serią trzech incydentów, również na międzynarodowych wodach Zatoki Perskiej, szybkie łodzie IRCGN zbliżyły się z wysoką prędkością do amerykańskiego niszczyciela rakietowego USS Nitze (DDG-94), typu Arleigh Burke i nie odpowiadały na wezwania Amerykanów (czytaj więcej: Irańskie jednostki zbliżyły się do amerykańskiego niszczyciela [WIDEO]).

W ciągu kilku miesięcy miało miejsce kilka incydentów pomiędzy siłami morskimi Iranu i USA. Pod koniec grudnia ub. r. w pobliżu przepływającej grupy uderzeniowej lotniskowca USS Harry S. Truman (CVN-75), okręty irańskiej Gwardii Strażników Rewolucji przeprowadziły strzelania rakietowe w niebezpiecznie małej odległości (czytaj więcej: Irańczycy prowokują amerykański lotniskowiec oraz: US Navy opublikowała film z ?prowokacją? Iranu [WIDEO]).

Kilkanaście dni później jednostki IRCGN zatrzymały dwa amerykańskie rzeczne kutry patrolowe typu Riverine Command Boat, które ? według nich ? naruszyły wody terytorialne Iranu (czytaj więcej: Kolejny incydent amerykańsko-irański, Amerykanie przepraszają za incydent [WIDEO] oraz US Navy zakończyła śledztwo w sprawie irańskiego incydentu).

Niszczyciel rakietowy USS Stout, typu Arleigh Burke. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Niszczyciel rakietowy USS Stout, typu Arleigh Burke. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Czytaj także:

Iran zablokuje cieśninę Ormuz?

US Navy kupi dwa niszczyciele rakietowe typu Arleigh Burke

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.