US Navy kupi dwa niszczyciele rakietowe typu Arleigh Burke

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych (US Navy) zdecydowała się na złożenie zamówienia na dwa kolejne niszczyciele rakietowe typu Arleigh Burke (DDG-51).


Według oświadczenia prasowego NSSC (Naval Sea Systems Command) jedna z dwóch jednostek została sfinansowana w ramach pięcioletniej umowy z Huntington Ingalls Industries w ramach budżetu na 2017 rok. Umowę na kolejną jednostkę, w tym samym czasie podpisano z General Dynamics Bath Iron Works.

?Te działania finansujące demonstrują sukces marynarki wojennej w wykonywaniu programu stoczniowego [okrętów] klasy DDG-51? powiedział manager programu DDG-51, kpt. Mark Vandroff oraz dodał, że dzięki wykorzystaniu konkurencji, marynarka wojenna jest w stanie zapewnić pewne oszczędności przy jednoczesnej realizacji programu.

Jednym z najnowszych okrętów wojennych typu Arleigh Burke (DDG-51) jest USS Ralph Johnson ? jednostka zostanie ochrzczona tej wiosny. W sumie na wyposażeniu US Navy znajduje się ? lub jest zakontraktowane – 69 jednostek Arleigh Burke.

Marynarka Wojenna USA planuje wydanie około 107 mld USD na 86 niszczycieli rakietowych DDG-51 – wskazuje na to niedawno opublikowane sprawozdanie finansowe Pentagonu. Do końca 2017 roku fiskalnego na sprawę okrętów przeznaczone zostanie 83,3 mld USD ? rok fiskalny zakończy się 30 września. Budżet US Navy na ten rok fiskalny na zakup sprzętu i wyposażenia wynosi 3.5 mld USD.

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.