Źródło: stripes.com

Lockheed Martin największym dostawcą dla amerykańskich sił zbrojnych

Amerykański Generalny Urząd ds. Usług (General Services Administration; GSA) opublikował listę 100 największych kontraktorów Departamentu Obrony w 2015 roku. Na szczycie uplasował się koncern Lockheed Martin, tuż przed Boeingiem i General Dynamics.

Jak podaje raport opublikowany online w Federal Procurement Data System, gigant zbrojeniowy z siedzibą w Bethesda w stanie Maryland zdeklasował pozostałe firmy, zdobywając kontrakty na dostawy dla amerykańskiego wojska na łączną kwotę 36,26 mld USD. Drugie miejsce zajął Boeing Company, którego przychody na wewnętrznym rynku obronnym wyniosły 16,65 mld USD. Z przychodami ponad 10 mld USD uplasowały się jeszcze kolejno: General Dynamics (13,63 mld USD), Raytheon Company (13,11 mld USD) oraz Northrop Grumman (10,64 mld USD).

Łączna wartość kontraktów stu największych firm zbrojeniowych w 2015 roku wyniosła 175,1 mld USD (w porównaniu z 177,6 mld USD w roku poprzednim) z 238,5 mld USD łącznych zamówień Pentagonu (co stanowi 73,5% wszystkich firm).

Lockheed Martin dominuje na rynku zbrojeniowym, nie tylko w USA, ale i na świecie od kilku lat. Zajmował pierwsze miejsce w raportach GSA również w 2013 i 2014 roku. Jeśli chodzi o wyszczególnienie rodzajów sił zbrojnych USA jakim koncern z Bethesda dostarczył usługi, to w omawianym roku US Navy zakontraktowała je w kwocie 15,5 mld USD, USAF ? 7,3 mld USD, US Army ? 4 mld USD, a US Special Operations Command ? 656,4 mln USD.

Byron Callan, analityk przemysłowy centrum analiz Capital Alpha Partners powiedział, że dominacja Lockheeda wynika z zakontraktowania umów na programy myśliwców 5. generacji F-35 Lightning II, modernizację rakiet balistycznych UGM-133A Trident II czy transportowców C-130J Super Hercules oraz wielu innych ważnych programów dla amerykańskich sił zbrojnych obecnie realizowanych. Callan dodał, że w związku z nabyciem przez Lockheed zakładów Sikorsky Aircraft Corporation, jego dominacja powinna w najbliższych latach jeszcze bardziej wzrosnąć.

Pełna lista największych kontraktorów Departamentu Obrony USA w roku fiskalnym 2015 dostępna jest tutaj do pobrania w formacie .xls: Top 100 Contractors Report Fiscal Year 2015

Czytaj także:

Oficjalnie: Przedstawiono budżet obronny USA na 2017 rok

Miniaturowy Kinetyczny Pocisk Przechwytujący od Lockheeda

Lockheed Martin zintegruje pociski JASSM z polskimi F-16

Raytheon pracuje nad nowym taktycznym pociskiem dalekiego zasięgu

USAF ujawniły nazwę nowego bombowca strategicznego

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.