Ka-52 Alligator. / Wikimedia Commons.

Najnowsze rosyjskie śmigłowce bojowe trafią na front

Jak donoszą źródła w rosyjskiej zbrojeniówce, już niebawem w syryjskiej bazie Hmejmin w Latakii zostaną rozmieszczone śmigłowce szturmowe Ka-52 Aligator (w kodzie NATO: Hokum-B).

W dniu 15 stycznia br. anonimowe źródło w rosyjskim przemyśle zbrojeniowym potwierdziło dla agencji informacyjnej TASS, że w celu ochrony bazy lotniczej Hmejmin już wkrótce do Syrii trafią śmigłowce szturmowe Ka-52 Aligator:

Śmigłowce Ka-52 wyposażone w system walki radioelektronicznej Witebsk zostaną wkrótce rozmieszczone do Syrii. Będą one nie tylko kontrolować sytuację wokół lotniska Hmejmin, ale również przeprowadzać operacje bojowego poszukiwania i ratownictwa CSAR (Combat Search and Rescue).

Podkreślono, że będzie to pierwsze bojowe wykorzystanie Ka-52 Aligator. Rosyjskie dowództwo chce przetestować śmigłowce tego typu w prawdziwych warunkach bojowych, w tym ich systemy walki radioelektronicznej Witebsk, dlatego też zapadła taka a nie inna decyzja.

Obecnie, Rosja posiada w Syrii ciężkie śmigłowce szturmowe Mi-24P (w kodzie NATO: Hind), ich głęboką modernizację Mi-35M oraz Mi-8AMTSz Terminator, przeznaczone do zadań CSAR.

Ka-52 Aligator (w kodzie NATO: Hokum-B) jest dwumiejscowym śmigłowcem szturmowym organizowania pola walki, produkowanym seryjnie od 2008 roku i stanowiącym rozwinięcie jednomiejscowego Ka-50.

Czytaj także:

Syryjskie lotnictwo wspiera Rosjan w walce z ISIS [WIDEO]

Rosyjski śmigłowiec ratunkowy Mi-8 zniszczony w Syrii [WIDEO]

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.