Niebezpieczny Akwen, Larry Bond

Niebezpieczny Akwen rozpoczyna się w momencie, gdy komandor porucznik Jerry Mitchell były pilot US Navy melduje się na pokładzie okrętu podwodnego typu Los Angeles USS Memphis. Jest to jeden ze starszych okrętów swojej klasy, który powinien iść na zasłużoną emeryturę ale los chce inaczej? Wkrótce okręt i cała jego załoga znajdą się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

Larry Bond jest u nas dość znanym autorem, którego kilka książek zostało u nas wydanych. Takie pozycje jak Kocioł czy Dzień Gniewu były wydane w naszym kraju. Współpracował z Tomem Clancy podczas tworzenia powieści Czerwony Sztorm. To on zaprojektował grę komputerową Harpoon, która przedstawia hipotetyczny konflikt ze Związkiem Radzieckim i pozwala ona na rozegranie nowej bitwy o Atlantyk. Jest porównywalny z jeszcze między innymi z Patrickiem Robinsonem autorem cyklu powieści o admirale Arnoldzie Morganie.

Niebezpieczny Akwen opowiada historię atomowego okrętu podwodnego należącego do Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych Ameryki, który udaje się na daleką północ by szukać dowodów na? wyciek radioaktywny. Rosjanie bowiem pod koniec Zimnej Wojny w zimnych wodach na dalekiej północy zatapiali odpady radioaktywne, które teraz mogą zagrażać środowisku. Ale oprócz odpadów na dnie morza są jeszcze rzeczy, które mogą zmieść z powierzchni ziemi całe miasta. Na polecenie prezydenta USA na pokład wchodzi dwoje specjalistów. Ale ich pojawienie się sprawia załodze niemałe problemy. Bo to są kobiety. Dodatkowo Mitchell musi zmierzyć się z nieufnością jednego ze swoich ludzi?

Ale to wszystko blednie w porównaniu z tym co się dzieje potem. Bowiem niedługo później na okręt i jego załogę zaczyna polować cała rosyjska Flota Północna. Rozpoczyna się bezpardonowa walka o przetrwanie podczas której, cały czas wokół USS Memphis zaciska się sieć pościgu?

W książce Niebezpieczny Akwen zostało pokazane nie tylko pełnowymiarowe sylwetki głównych bohaterów powieści, ale także nowoczesny sprzęt wojskowy i taktyka jego wykorzystywania. Autor prezentuje tajniki rejsów szpiegowskich okrętów podwodnych na obcych wodach, które mogą przybrać dramatyczny obrót w przypadku wykrycia jednostki. Poczynając od szukających za pomocą boi sonarowych samolotów patrolowych Tu-95 Bear, a kończąc na podwodnym pojedynku Memphis z rosyjskim okrętem podwodnym klasy Akula książka trzyma czytelnika w napięciu i niepewności co będzie dalej, aż do samego końca.

Niebezpieczny Akwen to pozycja, którą mogę polecić każdemu pasjonatowi literatury sensacyjnej lub ludziom chcącym oderwać się na moment od żmudnego dnia, by zanurzyć się w sam środek rozgrywający się wydarzeń.
Gorąco polecam.

Komentarze

Student Instytutu Historycznego UW. Interesuję się historią wojskowości oraz techniką wojskową, w szczególności okres od początku II wojny światowej aż do dnia współczesnego.