Pierwszy z pięciu dronów RQ-4 Global Hawk Block 40, przeznaczony dla programu NATO AGS. / fot. Northrop Grumman.

PIT-RADWAR wprowadzi Siły Zbrojne RP do programu NATO AGS

W dniu 17 października br. natowska agencja NAGSMA podpisała kontrakt z centrum badawczo-rozwojowym PIT-RADWAR S.A. na zaprojektowanie i utworzenie dostępu do uzyskanych danych dla uczestników Sojuszniczego Programu Dozorowania z Powietrza (AGS).

Jak poinformowała Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) S.A., we wtorek, 17 października br. natowska agencja NAGSMA (NATO Alliance Ground Surveillance Management Agency) podpisała kontrakt z centrum badawczo-rozwojowym PIT-RADWAR S.A. na zaprojektowanie i utworzenie dostępu do uzyskanych danych dla uczestników Sojuszniczego Programu Dozorowania z Powietrza (Alliance Ground Surveillance; AGS). AGS to program mający za zadanie dostarczenie informacji o sytuacji w rejonach operacyjnego zainteresowania w okresach pokoju, kryzysu, wojny oraz podczas działań asymetrycznych.

W uroczystości podpisania umowy wzięli udział ze strony PIT-RADWAR S.A.: prezes zarządu Rafał Kowalczyk, członek zarządu Janusz Wieczorek i dyrektor handlowy Alicja Tomkiewicz, ze strony PGZ S.A.: członek zarządu Adam Lesiński, ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej: płk Radosław Kwiatkowski, natomiast agencję NAGSMA reprezentowali: dyrektor generalny Jim Edge i asystentka ds. kontraktów Jurate Cizauskaite.

Program AGS to jeden z elementów rozwijanej w ramach NATO struktury wczesnego ostrzegania. Jest on uzupełnieniem m.in. dla działania systemu AWACS (Airborne Warning and Control System) realizowanego z wykorzystaniem samolotów E-3 Sentry. System AGS będzie opierał się na pięciu wysokościowych bezzałogowców dużej długotrwałości lotu typu RQ-4 Global Hawk wyposażonych w głowice optoelektroniczne do prowadzenia obserwacji ziemi. Rozpoznanie prowadzone z powietrza umożliwi sprawne śledzenie ruchu i koncentracji wojsk w celu wczesnego wykrycia zamiarów potencjalnego nieprzyjaciela. Uzyskane przez drony dane będą wysyłane w czasie rzeczywistym do głównej bazy programu we Włoszech, sojuszniczych baz operacyjnych oraz narodowych systemów bezpieczeństwa, odpowiadających za rozpoznanie i dowodzenie.

Udział w programie powiązany jest z uzyskaniem znacznych korzyści dla polskiego przemysłu obronnego. Dzięki determinacji negocjatorów z Ministerstwa Obrony Narodowej, wchodząca w skład Grupy PGZ S.A. spółka PIT-RADWAR S.A. z Warszawy będzie odpowiedzialna za zaprojektowanie i wykonanie systemu umożliwiającego dostęp do uzyskiwanych danych dla państw należących do programu AGS oraz sojuszników NATO we współpracy z głównym wykonawcą Programu AGS, amerykańskim koncernem zbrojeniowym Northrop Grumman.

fot. PGZ. S.A.

Adam Lesiński, członek zarządu PGZ S.A., powiedział:

Jesteśmy niezwykle dumni, że do realizacji tak odpowiedzialnego zadania NAGSMA wybrała właśnie naszą spółkę, traktujemy to zarówno jako dowód uznania dla unikalnych kompetencji PIT-RADWAR, jak też jako nasze duże zobowiązanie względem sojuszników. Utworzenie systemu, który w sprawny sposób pozwoli na dostęp do danych AGS, to kluczowy etap w dążeniu do uzyskania przez cały ten program pełnej gotowości operacyjnej. Fakt, że spółka z Grupy PGZ uczestniczy w tym międzynarodowym przedsięwzięciu, jest bardzo ważny z punktu widzenia naszego członkostwa i zobowiązań w ramach NATO. Kompetencje, które uzyskamy przy pracy nad tym systemem, pozwolą nam na dalsze rozwijanie potencjału PIT-RADWAR w zakresie rozwiązań C4ISR.

AGS CSOP ma zapewnić ?narodowemu klientowi? możliwość zdalnego wykorzystania podstawowych danych gromadzonych przez system AGS dot. celów naziemnych dla wypracowania nowych produktów informacyjnych zwiększających świadomość sytuacyjną. Zobrazowanie danych z AGS będzie realizowane na przenośnym sprzęcie komputerowym tzw. ?CSOP Client? via CSOP Server. ?CSOP Serwer? ma zapewnić funkcje administracyjne, a klientom możliwość bezpiecznego dostępu oraz przekazywania informacji niejawnych na niezabezpieczonych połączeniach sieciowych.

Rafał Kowalczyk, prezes zarządu PIT-RADWAR S.A., dodał:

AGS CSOP to dla nas niezwykle ważny projekt. Obiecujemy, że do jego realizacji wykorzystamy cały nasz potencjał, tak abyśmy za trzy lata mogli wszyscy świętować wspólny sukces.

Zadanie, które NAGSMA zleciła PIT-RADWAR, jest kluczowe dla uzyskania pełnej zdolności operacyjnej systemu jako całości. Wartość uzyskanego kontraktu to ponad 45 mln PLN (10 mln 650 tys. EUR). Drugim biorącym udział w projekcie podmiotem z Polski jest Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych (ITWL), który wspiera spółki z Grupy PGZ S.A. na polu rozwoju systemów wymiany informacji, bezzałogowych statków powietrznych i rozwiązań dla platform lotniczych.

Jim Edge, dyrektor generalny agencji NAGSMA, powiedział:

Polska przez lata członkostwa w Sojuszu dała się poznać jako kraj zaangażowany i zdeterminowany. Program AGS w konkretny sposób prowadzi do spełnienia ambicji NATO ku posiadaniu mechanizmów wspólnego rozpoznania wywiadowczego. Bardzo się cieszę, że dzięki podpisanej dzisiaj umowie Polska zyska bezpośredni dostęp do tego strategicznego programu.

Udział Polski w programie AGS umożliwi uzyskanie dostępu do danych rozpoznawczych pozyskiwanych przez bezzałogowce rozpoznawcze szczebla strategicznego oraz sprawowanie nadzoru nad granicami wschodniej flanki NATO. System AGS stanowił będzie uzupełnienie systemów rozpoznawczych Sił Zbrojnych RP. AGS jest nadzorowane przez NATO, dlatego decyzje o jego zaangażowaniu podejmuje Naczelny Dowódca Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie w oparciu o procedury Paktu Północnoatlantyckiego.

Polska uczestniczy w programie AGS od samego początku istnienia agencji NAGSMA, czyli od 2009 r., ale formalne wejście nastąpiło w dniu 24 października 2012 roku podczas spotkania ministrów obrony państw NATO w Brukseli. W imieniu rządu RP podpis złożył ówczesny szef resortu obrony, Tomasz Siemoniak. W program zaangażowane są również Bułgaria, Rumunia, Czechy, Dania, Niemcy, Włochy, Litwa, Łotwa, Estonia, Luksemburg, Norwegia oraz Stany Zjednoczone.

Pierwszy z pięciu dronów RQ-4 Global Hawk Block 40, przeznaczony dla programu NATO AGS. / fot. Northrop Grumman.

Pierwszy z pięciu zamówionych dronów RQ-4 Global Hawk Block 40 dla programu NATO AGS został zaprezentowany w dniu 4 czerwca 2015 roku. Oblot maszyny nastąpił z kolei w dniu 19 grudnia tego samego roku.

Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk jest wysokościowym bezzałogowcem rozpoznawczym dużej długotrwałości lotu (High-Altitude Long Endurance; HALE), zaprojektowanym przez korporację Ryan Aeronautical (będącą obecnie częścią Northrop Grumman) w ramach programu Tier II+ i oblatanym w dniu 28 lutego 1998 roku oraz będącym jednym z największych na świecie aparatów latających w swojej klasie.

Obecnie używany przez USAF wariant zbudowany łącznie w 42 egzemplarzach, czyli RQ-4B Block 30/40, ma 39,9 metra rozpiętości skrzydeł, 14,5 metra długości, 4,7 metra wysokości oraz 14.628 kg maksymalnej masy startowej. Napędzany pojedynczym silnikiem turbowentylatorowym Rolls-Royce F137-RR-100 o ciągu 34 kN, osiąga prędkość maksymalną 629 km/h oraz zasięg do 22.779 km przy długotrwałości lotu ponad 32 godzin i pułapie do 18.000 metrów.

Pierwszy z pięciu dronów RQ-4 Global Hawk Block 40, przeznaczony dla programu NATO AGS. / fot. Northrop Grumman.

Ponadto, dwie maszyny przetransferowano do NASA na potrzeby Centrum Badania Lotu im. N. A. Armstronga (wcześniej im. H. L. Drydena), zostały także wypożyczone przez europejskich członków NATO oraz jeden zakupiony przez Niemcy (wariant RQ-4E Euro Hawk). Morski wariant rozpoznawczy i patrolowy, MQ-4C Triton, został zamówiony przez US Navy w liczbie czterech egzemplarzy (łącznie planuje się zakupić 68; czytaj także: Jest zgoda US Navy na produkcję dronów MQ-4C Triton). USAF operuje także jednym egzemplarzem w wariancie EQ-4B (drugi rozbił się w dniu 20 sierpnia 2011 roku w Afganistanie), wyposażonym w powietrzny terminal komunikacyjny pola walki (Battlefield Airborne Communications Node; BACN).

Pierwszy z pięciu dronów RQ-4 Global Hawk Block 40, przeznaczony dla programu NATO AGS. / fot. Northrop Grumman.

Źródła:

pgzsa.pl: PIT-RADWAR otrzymał kontrakt na wprowadzenie Sił Zbrojnych RP do systemu AGS

news.northropgrumman.com: NATO Alliance Ground Surveillance Aircraft Successfully Takes Flight

news.northropgrumman.com: Photo Release — NATO’s First Alliance Ground Surveillance Aircraft Unveiled

Czytaj także:

USA przebazują pięć wysokościowych dronów rozpoznawczych Global Hawk do Japonii

Jak działa polska armata Tryton 35 mm? [WIDEO]

Integracja armaty Tryton 35 mm z korwetą ORP ?Kaszub?

Sześć państw NATO wspólnie pozyska nowe samoloty patrolowe

18 lat Polski w NATO

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.