PKW Afganistan przenosi się do bazy Bagram

Polski Kontyngent Wojskowy w Afganistanie przygotowuje się do wycofania. Ponad połowa sprzętu wykorzystywanego przez polską armię w Afganistanie jest już w kraju. Do końca tego miesiąca polscy żołnierze opuszczą bazę w Ghazni (byli w niej od dziesięciu lat) i przeniosą się do oddalonej o około 200 km na północ bazy lotniczej w Bagram ? tam gdzie zaczynali misję w Afganistanie w 2002 roku. To tam będzie ostatni przystanek, gdzie nowa XV zmiana polskiego kontyngentu, będzie przygotowywała do wyekspediowania sprzęt, który jeszcze jest w Afganistanie.

Stopniowy proces zmniejszania polskiego kontyngentu i przerzutu sprzętu trwa już od kilkunastu miesięcy. Według danych Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych do kraju wróciło już ?61% sprzętu, czyli  74 transportery opancerzone KTO Rosomak i armatohaubice Dana, 6 śmigłowców Mi-24 oraz ponad 120 kontenerów z bronią i sprzętem łączności. Część sprzętu, który się zużył, jest utylizowana na miejscu np. cztery transportery Rosomak, które zostały poważnie uszkodzone w wyniku wybuchu min. Natomiast ok. 15% sprzętu na mocy decyzji MON zostanie przekazane afgańskim organizacjom charytatywnym, będą to głównie kontenery mieszkalne, meble biurowe, czy łóżka.

Polskie Mi-24 w Afganistanie / Źródło: Wikimedia

Polskie Mi-24 w Afganistanie / Źródło: Wikimedia

W tej chwili w Afganistanie jest tysiąc polskich żołnierzy. Kolejna, ostatnia już XV zmiana będzie liczyła ich 500 i rozpocznie swoją działalność w czerwcu tego roku. Będą to głównie logistycy oraz ochraniający ich komandosi. Cała misja ISAF kończy się z końcem tego roku. Na razie nie ma decyzji, czy w przyszłym roku Polska weźmie udział w misji szkoleniowej Resolute Support. Takie decyzje mogą zapaść na wrześniowym szczycie NATO.

Jak podkreślają wojskowi udział w misji afgańskiej był największym testem polskiej armii od kilkudziesięciu lat. W czasie jej trwania zmieniło się wyposażenie żołnierzy, dowódcy zdobyli doświadczenie, bo uczestniczyli w prawdziwych operacjach bojowych, ale zmienił się także system szkolenia wojskowych. Przez misję afgańską przeszło ok. 25 tys. polskich  żołnierzy. Uczestniczyły w niej niemal wszystkie brygady wojsk lądowych. Misja dała im możliwość sprawdzenia się w sytuacji realnego zagrożenia, czego nigdy nie przećwiczyliby na poligonach czy w koszarach. Misja w Afganistanie to również straty, w czasie 12 lat trwania misji poległo 42 żołnierzy oraz jeden cywilny ratownik medyczny.

Polska baza w Ghazni / Źródło: www.tokfm.pl

Polska baza w Ghazni / Źródło: www.tokfm.pl

MON przygotował z okazji zakończenia misji w Afganistanie specjalny newsletter w którym skrótowo podsumowuje przebieg misji. Zapraszam:

Charakterystyka misji
Pomoc rozwojowa

Źródło: www.rp.pl, www.do.wp.mil.pl, www.isaf.wp.mil.pl

Absolwent historii i politologii na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie. Interesuje się historią wojskowości XX w., stosunkami międzynarodowymi, terroryzmem oraz polskimi misjami stabilizacyjnymi poza granicami kraju.