Robert Jackson „Kampanie morskie od I wojny światowej do dzisiaj” ? recenzja

I wojna światowa była pierwszym konfliktem zbrojnym, w czasie którego wzięły udział rewolucyjne pod względem wykorzystania ciężkiego uzbrojenia okrętowego drednoty. Charakteryzowały się także większą prędkością i użyciem systemów kierowania ogniem. Jednak to dopiero II wojna światowa stała się polem starcia potężnych okrętów liniowych, takich jak pancerniki i utorowała drogę do wyniesienia na szczyty strategii morskich lotniskowców. Jak wyglądały kampanie morskie, podczas których wielkie okręty wojenne decydowały bardzo często o powodzeniu bądź nie działań na lądzie i w powietrzu? Na to i inne pytania odpowiada nowa encyklopedia Oficyny Wydawniczej Alma ? Press „Kampanie morskie od I wojny światowej do dzisiaj” autorstwa Roberta Jacksona, która została wydana pod Naszym patronatem medialnym.

Solidnie wydana w twardej oprawie w ramach serii ?Nieznane oblicza historii? kolejna encyklopedia autorstwa Roberta Jacksona, którą recenzujemy, jest pokaźnych rozmiarów i skrywa w sobie solidną porcję informacji, dat i liczb (czytaj także: Robert Jackson ?101 słynnych bombowców. Legendarne bombowce od I wojny światowej do dzisiaj? ? recenzja, Robert Jackson ?101 słynnych samolotów myśliwskich? ? recenzja, Robert Jackson ?101 słynnych czołgów. Legendarne czołgi od I wojny światowej do dzisiaj? ? recenzja). Niniejsza książka zawiera ponad 260 czarno-białych i kolorowych zdjęć z epoki, 33 kolorowe rysunki rzutów bocznych okrętów nawodnych i podwodnych, a także 15 kolorowych map, ukazujących opisywane zmagania morskie.

Publikacja została podzielona na 11 rozdziałów: Wyścig zbrojeń morskich 1900-1913, I wojna światowa: Morze Północne i Atlantyk 1914-1918, Rozbudowa flot 1919-1939, II wojna światowa: pierwsze bitwy 1939-1941, II wojna światowa: teatr śródziemnomorski 1940-1941, II wojna światowa: od Pearl Harbor do Guadalcanal 1941-1942, II wojna światowa: Europa ? obrona 1942, II wojna światowa: przejście do ofensywy 1943, II wojna światowa: koniec walk na Atlantyku 1945, II wojna światowa: Pacyfik 1944-1945, Zimna wojna 1945 ? czasy obecne. Z 320 stron, lwią część, bo aż 214 stron, zajmują zatem opisy morskich starć podczas największego konfliktu zbrojnego w dziejach.

Na kartach tej ekscytującej opowieści o rozwoju morskich potęg i rewolucyjnym podejściu do prowadzenia wojen na morzu, Autor skrupulatnie opisuje ówczesne realia polityczne, które miały na nie wpływ, rozwój techniki okrętowej i uzbrojenia. Opisywane są najważniejsze typy i klasy okrętów wojennych, przedstawiani są oficerowie którzy odpowiadali za rozwój marynarek wojennych, a także starcia stalowych kolosów, wspieranych przez lotnictwo morskie.

Opisy samych bitew morskich, pościgów, polowań, desantów czy ataków lotniczych zawierają szczegóły dotyczące sił obu stron, nazw najważniejszych jednostek pływających i typów samolotów, liczebności, teatru działań, uwarunkowań, jak i skutków tychże starć. Autor przedstawia czas starć, odległości pomiędzy ostrzeliwującymi się jednostkami, ilość użytej amunicji danego kalibru, liczbę zatopionych okrętów wraz z ofiarami i ocalałymi czy zatopiony podczas starć tonaż, zarówno jeśli chodzi o okręty wojenne, jak i statki cywilne, biorące udział w słynnych konwojach.

Na kartach „Kampanii morskich od I wojny światowej do dzisiaj” znajdziemy m.in. ostrzał Westerplatte przez pancernik SMS Schleswig-Holstein, polowanie na pancernik SMS Bismarck i zatopienie bliźniaczego SMS Tirpitz, atak na Pearl Harbor i bitwy na Pacyfiku, w tym zatopienie potężnego pancernika Yamato, działania US Navy w Korei, Wietnamie i w Zatoce Perskiej czy wojnę brytyjsko-argentyńską o Falklandy i zatopienie lekkiego krążownika ARA General Belgrano.

Niniejszą książkę czyta się dobrze, a poszczególne rozdziały są podzielone tematycznymi nagłówkami, co ułatwia nawigację. Pod kątem graficznym jest estetycznie i zachęcająco, a jedyne do czego można się przyczepić to kilka literówek pod koniec publikacji. Z czystym sumieniem mogę zatem ją polecić wszystkim zapaleńcom historii i marynistyki, gdyż ilość informacji o tak szerokim zagadnieniu w jednej encyklopedii potrafi przytłoczyć.

ROBERT JACKSON (ur. 1941 roku we wsi Melsonby, w harbstwie North Yorkshire) ? były brytyjski pilot i instruktor nawigacji, jego aktywne zaangażowanie w lotnictwo trwało wiele lat. Po przejściu na emeryturę jako squadron leader (Sqn Ldr) ochotniczej rezerwy RAF-u (Royal Air Force Volunteer Reserve; RAFVR), został pełnoetatowym pisarzem i korespondentem techniki lotniczej i kosmonautycznej, zwłaszcza w kwestiach strategicznych. Włada pięcioma językami, w tym rosyjskim i napisał ponad 40 książek o tematyce militarnej. Jest także autorem popularnej serii fikcji literackiej o George?u Yeomanie i SAS.


Autor: Robert Jackson

Tytuł: Kampanie morskie od I wojny światowej do dzisiaj

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Alma ? Press

Oprawa: Twarda, foliowana

Rok wydania: 2018

ISBN: 978-83-7020-730-4

Liczba stron: 320

Format: 21 x 29 cm

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.