Rosja i Chiny przeprowadzą wspólne manewry na Morzu Śródziemnym

Jak podaje portal TheDiplomat.com, powołując się na słowa rosyjskiego Ministra Obrony Siergieja Szojgu,  Rosja i Chiny przeprowadzą na wiosnę przyszłego roku wspólne manewry morskie na obszarze Morza Śródziemnego. Obydwa kraje planują także w późniejszym terminie ćwiczenia w rejonie Pacyfiku.

Szojgu poinformował o tym po wizycie w Pekinie, gdzie spotkał się ze swoim chińskim odpowiednikiem, generałem Changiem Wanquan. Wspólne manewry mają być symbolem zbliżenia między obydwoma krajami, zwłaszcza w zakresie współpracy w rejonie Azji i Pacyfiku.  Dla władz w stolicy Państwa Środka dobre stosunki z Rosją są w tej chwili konieczne do zniwelowania przewagi Stanów Zjednoczonych w Azji Południowo – Wschodniej. Do sojuszu USA i Japonii coraz bardziej zbliżają się bowiem chociażby takie kraje jak Wietnam, czy Filipiny, zaniepokojone chińską ekspansją w regionie. Tendencja ta dała o sobie znać zwłaszcza po serii incydentów, sprowokowanych przez Chiny na akwenach będących własnością tamtych państw.

Natomiast dla Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo – Wyzwoleńczej ćwiczenia na odległym Morzu Śródziemnym są zgodne z jej rosnącymi ambicjami dotyczącymi możliwości prowadzenia działań w różnych częściach globu. Warto wspomnieć, że w ostatnim czasie Chiny brały udział między innymi w manewrach na Morzu Arabskim, gdzie współpracowały z Marynarką Iranu.

 

Komentarze