Autonomiczny pojazd transportowy THeMIS. / fot. Milrem.

THeMIS – estoński autonomiczny pojazd transportowy [WIDEO]

Milrem, estoński producent m.in. bezzałogowców klasy UGS (Unmanned Ground System) z sukcesem przetestował swój najnowszy produkt o nazwie THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System).

W dniu 25 maja br. estońska firma Milrem poinformowała o udanym zakończeniu rygorystycznych testów, przeprowadzonych przez batalion logistyczny estońskich sił zbrojnych autonomicznego pojazdu transportowego THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System).

Żołnierze testowali pojazd podczas ćwiczeń Kevadtorm 2016 przez 3 dni, używając go głównie do transportu wyposażenia i materiałów, w tym amunicji, beczek z paliwem lub wodą, drewna opałowego, co zazwyczaj odbywa się ręcznie bądź za pomocą większych, osobowych pojazdów. TheMIS może być wykorzystywany w środowiskach, gdzie wysłanie żołnierzy stanowiłoby zagrożenie dla ich życia, np. w strefę wojny lub obszar kryzysowy, a jego modułowość i wysoka mobilność zapewnia oczekiwaną przez siły zbrojne efektywność.

Kuldar Väärsi, dyrektor Milrem powiedział, że:

Wcześniejsze rozwijane przez nas pojazdy bezzałogowe mogły wykonywać tylko określone zadania. Jednak ten bezzałogowiec, TheMIS, można dostosować do wykonywania różnych operacji, wykorzystując jego unikalną modułową konstrukcję oraz solidne komponenty.

Prace nad bazzałogowcem odbywają się we współpracy z estońskim MON i wojskiem, a także z wieloma estońskimi, łotewskimi i litewskimi uczelniami i przedsiębiorstwami. Milrem zaprezentował statycznie swój nowy produkt dotychczas na wystawach w Londynie i Abu Zabi. W czerwcu br. firma zaprezentuje TheMIS w dwóch wariantach na targach zbrojeniowych Eurosatory 2016 w Paryżu.

Czytaj także:

DOGO ? Izraelski taktyczny robot bojowy [WIDEO]

Ryś ? rosyjski biomorficzny robot kroczący

Sherp ATV ? rosyjski pojazd do wszystkiego [WIDEO]

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.