Żołnierz US Army. /Fot. Petty Officer 2nd Class Joan E. Kretschmer | U.S. Navy

„Trzecie ramię” – wyposażenie żołnierza przyszłości amerykańskiej armii? [ZDJĘCIA]

US Army poinformowała, że Laboratorium Badawcze Wojsk Lądowych prowadzi badania nad tzw. trzecim ramieniem, czyli mechanicznym urządzeniem pozwalającym na znaczne zwiększenie wartości bojowej żołnierza piechoty poprzez zmniejszenie odczuwalnego ciężaru przenoszonego wyposażenia. 

W dniu 24 marca br. na portalu internetowym należącym do US Army ukazał się artykuł stwierdzający, że w Laboratorium Badawczym Wojsk Lądowych (US Army Research Laboratory) trwają badania nad tzw. trzecim ramieniem, czyli ważącym niemal dwa kilogramy mechanicznym urządzeniem umożliwiającym usprawnienie pracy żołnierzy poprzez zmniejszenie obciążenia ramion i uwolnienie rąk pozwalając na jednoczesne wykonywanie innych przydzielonych zadań.

Jak powiedział, Zac Wingard (widoczny na zdjęciu), jeden z inżynierów Laboratorium Badawczego Wojsk Lądowych, „mechaniczne ramię” to nie produkt lecz droga do sprawdzenia tego jak daleko można będzie się posunąć w kwestii balistyki przyszłych rodzajów uzbrojenia bez jednoczesnego zbytecznego dociążania żołnierzy./Fot. US Army

?Trzecie ramię? to ważące niemal dwa kilogramy wykonane z włókna węglowego mechaniczne urządzenie mocowane do noszonych przez amerykańskich żołnierzy standardowych kamizelek kuloodpornych. Celem projektu jest zmniejszenie obciążenia ramion żołnierzy oraz uwolnienie ich rąk poprzez utrzymanie przenoszonego przez nich uzbrojenia. Zgodnie z założeniami ciężar przenoszonej broni wraz z siłą odrzutu ? powstającą w czasie prowadzenia ognia ? ma być przenoszony z ramion na ciało żołnierza.

Warto zaznaczyć, że zanim produkt ten będzie mógł wejść do seryjnej produkcji i stać się standardowym wyposażeniem ?żołnierza przyszłości? inżynierowie z Laboratorium Badawczego Wojsk Lądowych będą musieli zmierzyć się z ogromem pracy i zaleźć odpowiedzi na co najmniej kilka intrygujących pytań.

W artykule opublikowanym na oficjalnym portalu amerykańskiej armii, przedstawiciele ośrodka badawczego zwracają dużą uwagę na temat dużej wagi wyposażenia osobistego przenoszonego przez żołnierzy. Według tego ośrodka już dziś amerykańska młodzież, która dołącza w szeregi amerykańskiej armii, boryka się z problemem przeciążenia ? w związku z tym, wielu rekrutów rezygnuje ze służby. Według Zaca Wingarda jednego z inżynierów z Laboratorium Badawczego Wojsk Lądowych problem wagi podnoszenia się wagi wyposażenia osobistego żołnierza może zwiększać się z czasem w związku z powstawaniem nowych ?większych? oraz zasilanych cięższą amunicją broni wysokoenergetycznych.

„Trzecie ramie” – wyposażenie żołnierza przyszłości? /Fot. US Army

Aktualnie testy urządzenia prowadzone są w ośrodku poligonowym w Aberdeen w stanie Maryland. W czasie badań, żołnierze oddelegowani do pomocy przy testowaniu nowych technologicznych rozwiązań noszą specjalne czujniki EMG na ramionach oraz w górnych partiach ciała pozwalające na precyzyjne monitorowanie aktywności mięśniowej w czasie prowadzenia ostrzału z broni palnej. W czasie testów oceniana jest także celność ich strzałów ? ma to pozwolić na ustalenie, czy mechaniczne ?trzecie ramię? wprowadza pozytywne zmiany w celności żołnierzy.

Według przedstawicieli zespołu badawczego, zajmującego się tym programem, przyszłość pozwoli na ustalenie odpowiedzi na pytanie dotyczące m.in. tego, czy wykorzystywanie urządzenia nie będzie kolidować z przenoszonymi przez żołnierzy zestawami medycznymi lub dodatkowymi zapasami amunicji. Obecnie testy prowadzone są z wykorzystaniem karabinków szturmowych rodziny M4, ale jak mówią przedstawiciele ośrodka, planuje się testy z uniwersalnymi karabinami maszynowymi M240B i ręcznymi karabinami maszynowymi M249 SAW (ang. Squad Automatic Weapon). Inżynierowie przewidują, że nowe ?trzecie ramię? znajdzie zastosowanie w wielu sytuacjach bojowych, a więc m.in. w przypadku walki w zwarciu, podczas prowadzenia ognia w ruchu czy też zza przeszkód z wykorzystaniem nowoczesnych systemów elektrooptycznych. Urządzenie będzie mogło służyć pomocą w czasie tzw. czyszczenia pomieszczeń m.in. do utrzymywania tarczy balistycznej.

Źródło: army.mil – 'Third arm’ may lessen Soldier’s burden, increase lethality

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.