Turecki okręt podwodny typu 209T2/1400 Gür. / Wikimedia Commons.

Tureckie okręty podwodne na ?podwórku? rosyjskiego krążownika

Tureckie media twierdzą, że na akwen w pobliżu Syrii wysłano co najmniej dwa okręty podwodne. Mają one patrolować obszary odpowiedzialności rosyjskiego krążownika rakietowe RFS Moskwa.

Należące do tureckiej marynarki wojennej (Türk Deniz Kuvvetleri), TCG S-359 Burakreis (typu 209T2/1400 Gür) oraz TCG S-352 Dolunay (typu 209/1200 At?lay) mają patrolować przede wszystkim wody znajdujące się w pobliżu rosyjskiej bazy morskiej Latakija w Syrii.

W zeszłym tygodniu na tych obszarach został rozmieszczony rosyjski krążownik rakietowy RFS Moskwa, projektu 1164 Atlant (w kodzie NATO: Slava). Decyzję o tym, wraz z rozmieszczeniem baterii systemu przeciwlotniczego S-400 Triumf, ogłosił rosyjski minister obrony, gen. Siergiej Szojgu (czytaj więcej: Rosja rozmieści baterie przeciwlotnicze S-400 w Syrii).

Doniesienia medialne o wysłaniu okrętów podwodnych zostały potwierdzone przez sztab generalny sił zbrojnych Turcji. Według ujawnionych informacji, w dniu 7 listopada br. w morze wyszedł S-352 Dolunay, a 11 listopada S-359 Burakreis.

Warto dodać, że RFS Moskwa, w segmencie ZOP (zwalczania okrętów podwodnych ? przyp. red.) jest uzbrojona w 2 wyrzutnie rakietowych bomb głębinowych RBU-6000 o zasięgu od 350 do 5.800 metrów oraz 10 wyrzutni torped kal. 533 mm. Z kolei, tureckie okręty podwodne, które są niemieckiej produkcji, na uzbrojeniu posiadają 8 wyrzutni torpedowych kal. 553 mm z 14 torpedami na pokładzie.

Rosyjski krążownik rakietowy RFS Moskwa, projektu 1164 Atlant (w kodzie NATO: Slava)

Rosyjski krążownik rakietowy RFS Moskwa, projektu 1164 Atlant (w kodzie NATO: Slava)

Stosunki turecko-rosyjskie zaogniły się po zestrzeleniu przez turecki myśliwiec F-16 rosyjskiego bombowca Su-24M w dniu 24 listopada br. Po rozmieszczeniu rosyjskich baterii przeciwlotniczych w Syrii, władze tureckie zdecydowały się na zawieszenie lotów bojowych nad tym krajem (czytaj więcej: Turcja zawiesza loty bojowe nad Syrią). Wcześniej siły lądowe tego kraju wzmocniły 5. Brygadę Zmechanizowaną, stacjonującą na pograniczu z Syrią w prowincji Gaziantep, a Rosja zdecydowała o wysłaniu dodatkowych myśliwców (czytaj więcej: Turcja i Rosja wzmacniają swoje siły na granicy syryjsko-tureckiej).

W dniu 28 listopada br. prezydent Władimir Putin podpisał także dekret o specjalnych krokach ekonomicznych wobec Turcji, który przewiduje m.in. wstrzymanie ruchu bezwizowego z tym krajem, czasowy – bez wskazania terminu obowiązywania – zakaz bądź ograniczenie importu niektórych towarów z Turcji i ograniczenie działalności firm tureckich w Rosji. Lista zakazanych towarów nie została jeszcze opublikowana.

Czytaj także: Rosyjski śmigłowiec ratunkowy Mi-8 zniszczony w Syrii [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.