Boeing CH-47 Chinook w Afganistanie | Źródło: Wikimedia

USA i NATO rozważają pozostanie w Afganistanie

Jak donosi raport Wall Street Journal USA i sojusznicy rozważają trzymanie tysięcy żołnierzy w Afganistanie do końca 2016 roku. Urzędnicy z niepokojem spoglądają na plany Białego Domu, mające na celu zmniejszenie obecności wojskowej w Afganistanie.

Według Wall Street Journal władze dokonują przeglądu istniejących opcji, które obejmują utrzymanie bieżącej obecności wojskowej USA w Afganistanie na poziomie 10 000 tysięcy żołnierzy: lub w pobliżu 8000 tysięcy żołnierzy, albo kontynuowanie obecnych planów całkowitego wycofywania sił z Afganistanu.

Raport gazety cytujący urzędników amerykańskich, jak i sojuszniczych twierdzi, że Gen. John Campbell, z Armii Stanów Zjednoczonych, najwyższy dowódca międzynarodowy w Afganistanie przygotował pięć różnych zaleceń dla Pentagonu i urzędników z NATO.

Przegląd obecnych planów działania prowadzony jest po tym, jak niektórzy urzędnicy wyrażali obawy o to, czy duża redukcja liczby wojsk USA i jej sojuszników nie doprowadzi do upadku rządu w Kabulu w związku z zagrożeniem ze strony Talibów i innych grup bojowników w tym tych powiązanych z Państwem Islamskim.

?Będziemy nadal ściśle współpracować z prezydentem Ghani, rządem Afganistanu i naszymi międzynarodowymi partnerami, by upewnić się, że siły afgańskie mają możliwości i umiejętności niezbędne do zachowania tego, co udało się osiągnąć przez Afgańczyków i społeczność międzynarodową w ciągu ostatnich 13 lat.? powiedział jeden z urzędników w wywiadzie dla Wall Street Journal.

Pentagon nie wydał na razie żadnego oficjalnego zalecenia w sprawie zmian w amerykańskiej obecności wojskowej w Afganistanie. Zgodnie z obecnymi planami, USA musi oddać w ręce władz Afganistanu wszystkie pozostałe bazy wojskowe i ograniczyć obecność wojskową w Kabulu do końca przyszłego roku.

W marcu prezydent USA Barack Obama na wniosek prezydenta Afganistanu Ashrafa Ghaniego ogłosił zmianę planów w kwestii obecności wojskowej w Afganistanie. Oświadczenie prezydenta mówi, że do końca 2015 roku w Afganistanie pozostanie nie 9800 żołnierzy, a nie tak jak wcześniej planowano 5500 żołnierzy.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w wywiadzie dla Wall Street Journal powiedział, że decyzja na temat przyszłości baz wojskowych na południu, północy i wschodzie Afganistanu oraz przejściu do kolejnej fazy redukcji wojsk sojuszniczych w Kabulu nie została jeszcze podjęta. Obecnie w Afganistanie znajduje się około 13 000 żołnierzy NATO i USA, którzy zajmują się przede wszystkim prowadzeniem szkoleń dla Afgańskiej Armii Narodowej (ANA) i policji narodowej (ANP) by lepiej radziła sobie z atakami terrorystów.

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.