/Fot. US Army

USA: pierwsza kobieta w elitarnej formacji Army Rangers

Amerykańskie media poinformowały, że już wkrótce tj. na wiosnę br. w szeregi elitarnej jednostki specjalnej amerykańskiej armii wstąpi pierwsza w historii tej formacji kobieta. Informacje o tym przełomowych i zarazem historycznym wydarzeniu dla całej amerykańskiej społeczności operacji specjalnych potwierdziło już Dowództwo Operacji Specjalnych Armii Stanów Zjednoczonych.

Jak podaje portal ArmyTimes, w najbliższych miesiącach w 75. Pułku Rangers dojdzie do historycznego wydarzenia. Media informują, że pierwszy rekrut płci żeńskiej ukończył rygorystyczny proces selekcji, znany szerzej pod nazwą Ranger Assessment and Selection Program II (RASP II) i wkrótce dołączy w szeregi tej elitarnej formacji amerykańskiej armii.

Informacje o pierwszej kobiecie w szeregach 75. Pułku Rangers potwierdził ppłk Robert Bockholt, rzecznik Dowództwa Operacji Specjalnych Armii Stanów Zjednoczonych (ang. United States Army Special Operations Command; USASOC). Podpułkownik Robert Bockholt poinformował, że rekrut, który wkrótce dołączy do jednego z trzech batalionów 75. Pułku Ranger zakończyła trzytygodniowy kurs w Fort Benning w stanie Georgia w grudniu ubiegłego roku.

/Fot. US Army

/Fot. US Army

Przyjęcie w szeregi elitarnego 75. Pułku pierwszej kobiety będzie historycznym momentem dla całej społeczności amerykańskich operacji specjalnych. Przypominamy, że przyjęcie do Ranger School nie jest równe z udziałem w programie RASP II ? jak określa ArmyTimes, uczestnictwo w Ranger School stanowi ?bardziej wyczerpujący kurs przywództwa? niż drogę do 75. Pułku Rangers. Media zaznaczają, że tzw. Ranger School z powodzeniem ukończyły już trzy kobiety – upoważniono je do noszenia na mundurze naszywki Ranger, jednakże, jak zdecydowana większość rekrutów powróciły one do macierzystych jednostek. Warto zaznaczyć także, że kobieta, która dołączy wkrótce w szeregi Rangers nie jest pierwszą przedstawicielka płci pięknej, która podchodziła do kursu RASP II. W ubiegłym roku o dołączenie do formacji starała się kobieta w stopniu podoficera – ostatecznie odpadła ona w czasie selekcji.

 

 

 

Oznaka rozpoznawcza naramienna. /Fot. US Army Institute of Heraldry

Oznaka rozpoznawcza naramienna. /Fot. US Army Institute of Heraldry

Amerykańska armia nie ujawniła dodatkowych informacji na temat tożsamości kobiety – utrzymywanie tajemnicy w tej sprawie nie jest niczym nadzwyczajnym, albowiem powszechnie wiadomo, że jednostki specjalnej (także 75. Pułk Rangers) unikają rozgłosu medialnego, ponieważ działa on na niekorzyść jednostek oraz prowadzonych przezeń operacji. Nowa członkini 75. Pułku Rangers będzie nosić beret oraz specjalną naszywkę tzw. Ranger Scroll od momentu stawienia się w jednostce – według ArmyTimes, najpierw musi zakończyć się proces transferu z jej macierzystej jednostki to 75. Pułku (rekrut zostanie przeniesiony do Rangers wiosną br. – przyp. red.).

Źródło: ArmyTimes – This woman will be the first to join the Army’s elite 75th Ranger Regiment

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.