Ilustracja Jan Jasiński.

Vladimir Wolff ?Trzecia siła? – recenzja

W czerwcu br. nakładem wydawnictwa Warbook ukazała się kolejna książka autorstwa znakomitego pisarza i mistrza wojennego thrillera Vladimira Wolffa. Najnowsza część cyklu ?Armagedon? opowiada o dalszych, niepozbawionych trudów losach Rzeczpospolitej ? która, niemal z dnia na dzień stała się supermocarstwem ? i tych, którzy wiernie jej służą.

Akcja powieści rozpoczyna się w kilka miesięcy po zakończeniu krwawych walk niedawnej wojny domowej ? konfliktu, który zadecydował o ?Być albo nie być? narodu polskiego. Pomimo względnej stabilizacji oraz zrealizowania wyczekiwanego od pokoleń projektu Międzymorza, kraj położony nad Wisłą ma coraz poważniejsze problemy. Okazuje się, że nagła zmiana statusu Rzeczpospolitej, z kraju niewychodzącego przed szereg na lidera regionu, a nawet świata.. nie podoba się wielu graczom..

Ojczyźnie nie brakuje wrogów! Polski konwój transportujący do rumuńskiej Konstancy pociski woda ? woda staje się celem ataku. Do sprzymierzonej Rumunii, wyruszają z misją wyjaśnienia sytuacji i odnalezienia sprawców podłego aktu terrorystycznego, podpułkownik Halicki oraz kapitan Galiński. Dobrze znani nam z wcześniejszych części cyklu bohaterowie wikłają się w niebezpieczną grę.. stawką jest nie tylko życie jedynego świadka zamachu, ale i dalsze losy regionu.

W Instytucie Wysokich Technologii, zwanej przez autora żartobliwie Polską Strefą 51, dochodzi do kolejnych incydentów. Nagle, jakby znikąd pojawiła się tajemnicza Ariadne, która ma odmienić losy Rzeczpospolitej w niezwykły sposób. W międzyczasie w Bukareszcie, a potem także w węgierskiej stolicy dochodzi do krwawych, antypolskich zamieszek. Pojawia się coraz więcej ofiar – ktoś ewidentnie próbuje wyrwać Rumunię i Węgry spod wpływu potężnej Warszawy. Polacy nie mogąc pozwolić sobie na utratę wpływów i zaprzepaszczenie szansy na utrzymanie wysokiej pozycji na arenie międzynarodowej muszą zareagować. Zaczyna się zaciekła walka o Międzymorze!

Czy Polakom uda się ochronić ideę Międzymorza, czy po raz kolejny dojdzie do zmiany układu sił w tej części Europy? Kto tak naprawdę stoi za antypolskimi wydarzeniami w Rumunii i na Węgrzech? Czy w obliczu kolejnego kryzysu rząd i podległe mu organy po raz kolejny zdadzą egzamin? Kim jest tajemnicza Ariadne? Na te, jak i wiele innych pytań będziecie musieli odpowiedzieć sobie sami, sięgając do najnowszej powieści Vladimira Wolffa.

Wszystkie dzieła Vladimira Wolffa z cyklu ?Armagedon?, do którego należy także i ?Trzecia siła? zasługują na dużą pochwałę i polecenie. Po ? według mnie ? wielkim sukcesie ?Hydry?, która przepełniona była dynamizmem, autor nawet na chwilę nie zwolnił tempa. Sceny batalistyczne, choć w ?Trzeciej sile? zostały ujęte w lekkim wydaniu, nadal pozwalają poczuć dreszczyk emocji. Dodatkowym elementem sprzyjającym miłej lekturze jest tajemniczość i atmosfera niczym ze szpiegowskich przygód Jasona Bournea. Wciągająca historia i przyciągająca oko czytelnika niezwykła oprawa graficzna sprawiają, że nie sposób przejść obok tej powieści obojętnie.

Moja ocena: 10/10

 To po prostu trzeba przeczytać!! Polecam serdecznie! 

VLADIMIR WOLFF ? Pisarz od urodzenia związany z zachodnim Pomorzem. Historyk z wykształcenia i zamiłowania ? jego specjalizacja to dzieje Niemiec i Rosji. Znajomość tematu i brak współczesnej polskiej literatury o charakterze politycznym i militarnym sprawiły, że postanowił podjąć wyzwanie i zmierzyć się z tematem wojennego thrillera.


/Fot. Warbook

Autor: Vladimir Wolff

Tytuł: Trzecia siła

Wydawnictwo: Warbook

Oprawa: Oprawa miękka ze skrzydełkami

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-64523-89-2

Liczba stron: 406

>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.