XXII Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego

W poniedziałek rozpocznie się w Kielcach XXII Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego (MSPO). Może w nich wziąć udział prawie 500 wystawców, co oznacza większe zainteresowanie, aniżeli miało to miejsce rok temu. Zapowiada się również na to, że Podczas tegorocznych targów zadebiutuje Polska Grupa Zbrojeniowa, która docelowo ma skupiać wszystkie państwowe zakłady tej branży.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach to obecnie największa i najważniejsza impreza tego rodzaju w centralnej części Europy. Wydarzenie to stanowi  niecodzienną i jedyną w Polsce okazją, aby zobaczyć wszystko to, co współcześni żołnierze mają najlepszego na uzbrojeniu i wyposażeniu. Honorowym Patronatem  XXII  MSPO jest Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Na targach zostanie zaprezentowana statyczna oraz dynamiczna wystawa Sił Zbrojnych RP. W tym roku pod hasłem „Historia, teraźniejszość, przyszłość” zaprezentowane zostaną najnowocześniejsze elementy uzbrojenia i wyposażenia polskich żołnierzy. Z bliska będzie można podziwiać m.in. innowacyjny rynsztunek żołnierza przyszłości „Tytan”. Gościem specjalnym w tym roku będzie francuski przemysł zbrojeniowy.

Tytan ? projekt polskiego ?żołnierza przyszłości?. Michał Sitarski. / special-ops.pl

Tytan ? projekt polskiego ?żołnierza przyszłości?. Michał Sitarski. / special-ops.pl

Wśród tegorocznych wystawców zaprezentują się również producenci wybrani przez Ministerstwo Obrony Narodowej do kolejnego etapu postępowania programu „Wisła”, dotyczącego systemu obrony powietrznej, w tym przeciwrakietowej średniego zasięgu. Co ważniejsze, zostaną zaprezentowane śmigłowce wielozadaniowe rywalizujące w przetargu na dozbrojenie Sił Zbrojnych RP: produkowany w Mielcu w wersji S70i Black Hawk amerykańskiego konsorcjum Sikorsky, EC725 Caracal europejskiej firmy Airbus Helicopters (dawniej Eurocopter) oraz AW149 oferowany przez PZL-Świdnik, należące do grupy AugustaWestland. XXII Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego odbędzie się w dniach 1 – 4 września. Pierwsza edycja Salonu odbyła się  w 1993 roku.

Absolwent Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (obecnie Akademii Sztuki Wojennej). Instruktor strzelectwa sportowego, instruktor kalisteniki i zagorzały fan wycieczek górskich. Zdobywca Wojskowej Odznaki Górskiej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i Odznaki Skoczka Spadochronowego Służb Ochrony. Członek grupy rekonstrukcyjnej SPAP Wojkowice i Stowarzyszenia "Głos bohatera". Do głównych zainteresowań naukowych autora należą terroryzm międzynarodowy, przestępczość zorganizowana, społeczne inicjatywy w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz zarządzanie kryzysowe.