B-25 bierze kurs na Tokio. (Źródło: Wikimedia Commons)

Zmarł Jonathan Thatcher – jeden z członków Rajdu Doolittle’a

Sierżant sztabowy David Jonathan Thatcher, jeden z ostatnich dwóch ocalałych członków tzw. Rajdu Doolittlea ? który doprowadził do pierwszego nalotu bombowego na Japonię i zasiał ziarno zwątpienia w japońskim społeczeństwie, podbudowując tym samym amerykańskie morale ? zmarł w środę w wieku 94 lat w szpitalu w Montanie.

Sierżant sztabowy David Jonathan Thatcher zmarł w wieku 94 lat, w środę w dniu 22 czerwca 2016, w szpitalu w Missoula (w stanie Montana) po tym, jak (w niedzielę doznał udaru mózgu) – taką informację przekazał mediom syn słynnego amerykańskiego lotnika, Jeff Thatcher.

Śmierć Thatchera sprawia, że na świecie pozostał już tylko jeden lotnik uczestnik Rajdu Doolittle’a ? porucznik Richard ?Dick? Cole z Comfort (w stanie Teksas) – spośród 80 innych, którzy wystartowali 16 bombowcami B-25 Mitchell z pokładu lotniskowca USS Hornet (CV-8) po czym udali się nad Japonię, gdzie zbombardowali fabryki i cele wojskowe w dniu 18 kwietnia 1942 roku. Nalot nie tylko pobudził morale amerykańskiego społeczeństwa, które wciąż pamiętało tragedię, jaka dokonała się podczas ataku na bazę w Pearl Harbor, ale zmusiła Japończyków do zmiany priorytetów i przesunięcia części środków do obrony wysp.

?The Ruptured Duck". /Fot. MGM via Wikimedia Commons.

?The Ruptured Duck”. /Fot. MGM via Wikimedia Commons.

Zmarły sierżant sztabowy David Jonathan Thatcher pełnił służbę mechanika i strzelca pokładowego bombowca B-25 Mitchell, któremu nadano oryginalną nazwę ?The Ruptured Duck„.

Po wykonaniu powierzonego zadania maszyna Thatchera skierowała się w kierunku ustalonego miejsca lądowania ? jednakże w związku z brakiem paliwa, maszyna robiła się w oceanie niedaleko Chin. Samolot przewrócił się i wszyscy członkowie załogi oprócz Thatchera, odnieśli poważne obrażenia. Znokautowany Thatcher, szybko odzyskał pełnię świadomości i zapewnił pomoc rannym kolegom. Za uratowanie ciężko rannych kolegów, Thatcher odznaczony został Srebrną Gwiazdą.

Po odejściu z wojska Thatcher przez 30 lat pracował dla amerykańskiej służby pocztowej w charakterze urzędnika, a później listonosza ? na emeryturę przeszedł w 1980 roku. Pogrzeb zaplanowano na poniedziałek o godzinie 10.00 w Garden City Funeral Home ? ceremonia pogrzebowa odbędzie się z pełnymi honorami wojskowymi.

Zobacz także:

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.