Zmarł Michaił Kałasznikow

Dziś w wieku wieku 94 lat w Iżewsku zmarł Michaił Kałasznikow, konstruktor najbardziej rozpowszechnionego i najbardziej rozpoznawalnego na świecie karabinu utomatycznego AK-47. Konstruktor od dłuższego czasu miał poważne problemy ze zdrowiem.

Kałasznikow urodził się w Kraju Ałtajskim w rodzinie chłopskiej.  W latach 1942-49 służył w armii radzieckiej,  od 1949 roku był związany z fabryką broni Iżmasz w Iżewsku. Oprócz broni strzeleckiej Kałasznikow konstruował również broń myśliwską. Dosłużył się stopnia generała-lejtnanta, dwóch złotych gwiazd Bohatera Pracy Socjalistycznej i trzech orderów, a także orderu Lenina.

Michaił Kałasznikow / wiadomosci.gazeta.pl

Michaił Kałasznikow / wiadomosci.gazeta.pl

Co ciekawe, na pomysł stworzenia broni, która mogłaby zastąpić wysłużoną i wadliwą radziecką pepeszę, wpadł w czasie II wojny światowej, podczas pobytu w szpitalu po ranach odniesionych we wrześniu 1941 pod Briańskiem. Miał tam okazję rozmawiać z żołnierzami z róznych rodzajów sił zbrojnych na temat  zalet i wad różnych typów broni co stanowiło źródło inspiracji dla projektu nowego karabinu.

AK-47 / wikipedia.pl

AK-47 / wikipedia.pl

Prace nad bronią trwały do roku 1947 r., gdzie po raz pierwszy wyprodukowano sprawny prototyp. Do służby nowy karabin wszedł w 1949 r. jako Automat Kałasznikowa model 1947.  Niedługo potem nazwę skrócono i narodził się jeden z najpopularniejszych akronimów w historii – AK47. Karabinek AK trafił w sumie na uzbrojenie  przeszło 55 armii na całym świecie, a także do różnych ugrupowań partyzanckich i terrorystycznych.  Zakorzenił się także trwale w popkulturze i kinie akcji.

Absolwent Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (obecnie Akademii Sztuki Wojennej). Instruktor strzelectwa sportowego, instruktor kalisteniki i zagorzały fan wycieczek górskich. Zdobywca Wojskowej Odznaki Górskiej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i Odznaki Skoczka Spadochronowego Służb Ochrony. Członek grupy rekonstrukcyjnej SPAP Wojkowice i Stowarzyszenia "Głos bohatera". Do głównych zainteresowań naukowych autora należą terroryzm międzynarodowy, przestępczość zorganizowana, społeczne inicjatywy w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz zarządzanie kryzysowe.