Ajax. Źródło: defenceimagery.mod.uk

Ajax’y w służbie już w 2017 roku?

W poniedziałek, w dniu 8 maja 2016 roku zostało ogłoszone, że pierwsza partia 100 bojowych wozów piechoty Ajax (wcześniej znany pod nazwą Scout SV) zostanie wyprodukowana w Hiszpanii by umożliwić ich stopniowe wdrażanie do służby w armii brytyjskiej od 2017 roku.

Ewentualna produkcja reszty bojowych wozów piechoty Ajax, będzie miała miejsce w Merthyr Tydfil, w Walii, w ramach programu wartości 4,5 mld ?. Oczekuje się, że powstanie około 600 wozów.

Pierwszy prototyp pojazdu rozpoznawczego Ajax zadebiutował właśnie na targach DSEI, a pierwsze dostawy spodziewane są jeszcze w tym dziesięcioleciu. (generaldynamics.uk.com)

Pierwszy prototyp pojazdu rozpoznawczego Ajax zadebiutował właśnie na targach DSEI, a pierwsze dostawy spodziewane są jeszcze w tym dziesięcioleciu. (generaldynamics.uk.com)

Oczekuje się, że Ajax’y zostaną końmi roboczymi nowych brytyjskich brygad szybkiego reagowania. Pierwsze testy ogniowe brytyjskiego bojowego wozu piechoty Ajax miały miejsce w połowie kwietnia 2016 roku (Czytaj także: Pierwsze testy ogniowe brytyjskiego Ajax’a). Planuje się, że powstanie wiele wariantów Ajax’a, w tym wersje inżynieryjne oraz wozy ewakuacji medycznej.

Pierwsze problemy programu bojowych wozów piechoty Ajax nastąpiły w styczniu, po tym, jak okazało się, że jego waga nie pozwalał na dogodny transport lotniczy pojazdu, przez co konieczne byłoby go rozmontowywanie ? co oczywiście negatywnie wpływałoby na potencjalne użytkowanie Ajax’ów w siłach szybkiego reagowania.

Ajax (Scout SV) to program brytyjskiej armii mający na celu zapewnienie nowej generacji lekkich gąsienicowych pojazdów opancerzonych. Program tego bojowego pojazdu piechoty jest prowadzony przez General Dynamics UK ? jego celem jest ostatecznie zastąpienie znajdujących się w służbie pojazdów CVRT. Wozy Ajax wyposażono w wieżę opracowaną przez Lockheed Martin UK, uzbrojoną w działko automatyczne CT40 kal. 40 mm i koncentryczny karabin maszynowy kal 7.62 mm.

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.