Anna Anders-Nowakowska ?Mój ojciec generał Anders? – recenzja

?Mój ojciec generał Anders? to opublikowana nakładem wydawnictwa Rytm opowieść Anny Anders-Nowakowskiej opisująca dzieciństwo, dorosłość i trudne chwile wojennej egzystencji ? na łamach 190 stron autorka przedstawia subiektywne spojrzenie na panującą w ówczesnym świecie rzeczywistość.

OPIS: Wspomnienia Anny Anders-Nowakowskiej rozpoczynają się krótkiego wstępu wyjaśniającego motywy i okoliczności powstania książki – tuż po nim autorka przechodzi do opisu beztroskich lat młodego życia pełnego ciepłej domowej atmosfery i rozmaitych atrakcji.  Anna Anders-Nowakowska przedstawia czasy poprzedzające wybuch II Wojny Światowej, po czym płynnie przechodzi do opisu ukazującego zderzenie z rzeczywistością ? wybuch wojny i wycofywanie się na wschód kraju. Autorka przedstawia historię swojego pobytu na wschodzie i odnalezienia rannego w wojnie obronnej ojca ? następnie wyjaśnia także powody dla późniejszej ucieczki z terenów okupowanych przez Armię Czerwoną i przedostania się do okupowanej Warszawy. Czytelnik zapoznaje się z wizją okupowanej stolicy, autorka opisuje trudy życia w okupowanej Warszawie ? wspomina o późniejszej konieczności ukrywania się przed III Rzeszą, której aparat bezpieczeństwa rozpoczął polowanie na rodzinę generała Władysława Andersa.

Kolejnym etapem w życiu Anny Anders-Nowakowskiej jest Powstanie Warszawskie, gdzie pełniła funkcję łączniczki ? autorka opisuje pokrótce przebieg Powstania Warszawskiego, wspominając o kilku jego epizodach m.in. ataku na PASTĘ oraz ukazuje jak, udało się jej wydostać ze stolicy po ogłoszeniu kapitulacji. Kolejny etap książki to opis podróży do Włoch, zjednoczenia z rodziną oraz życia w tym kraju do czasu zakończenia II wojny światowej. Zakończenie II stanowi nowy etap w opowieści autorki, która razem z rodziną wyrusza w kolejną wędrówkę, tym razem do Francji ? przed tym zatrzymuje się jednak w Monte Carlo gdzie jak opisuje, spotyka wiele ciekawych osobistości. Czytelnik, zapoznając się z opisem życia we Francji, dociera wreszcie do roku 1958 – momentu wyjazdy do Kanady. Opis życia w Kanadzie to przede wszystkim wspomnienia o pracy. Opowieść kończy się krótkim epilogiem.

OCENA: 

?Mój ojciec generał Anders? to książka dla każdego, kto chce dowiedzieć się czegoś o życiu rodziny Andersów, jednakże warto mieć na uwadze fakt, iż nie jest ona bezpośrednim opisem generała Andersa ? to zdecydowanie nietypowa lektura, której bohaterką jest Anna Anders-Nowakowska opisująca ?swoje życie” (Wydaje mi się, że książka nie będzie aż tak atrakcyjną pozycją dla osób łaknących wiedzy o generale Władysławie Andersie). Tytuł oraz oficjalny opis umieszczony na okładce sugerują, że książka w dużej mirze skupiać będzie się na postaci generała Władysława Andersa ? tymczasem w mojej ocenie nie jest to do końca prawdą. Co prawda autorka wielokrotnie pisze o postaci swojego ojca, ?lekko? przybliżając jego postać, ale jej wspomnienia są przede wszystkim opisem życia jej, jak i rodziny. Mimo wszystko zachęcam do przeczytania tej książki, ponieważ w dość ciekawy sposób ukazuje panującą wówczas rzeczywistość.

Zachęcam do przeczytania tej książki, ale jednocześnie ostrzegam by mieć na uwadze zawarte w tej recenzji informacje!


Autor: Anna Anders-Nowakowska

Tytuł: Mój ojciec generał Anders

Wydawnictwo: Rytm

Oprawa: twarda

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-7399-537-6

Liczba stron: 190

Format: 145×210 mm

> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.