McDonnell Douglas F-15E Strike Eagle (Wikimedia Commons)

Boeing zmodernizuje systemy walki radioelektronicznej myśliwców F-15 Eagle

W dniu 3 listopada br. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych i koncern lotniczy Boeing podpisały kontrakt o wartości 478 mld USD na rozwój i wdrożenie nowych systemów walki radioelektronicznej EPAWSS dla myśliwców F-15C Eagle i F-15E Strike.

Jak wynika z oświadczenia prasowego Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, opublikowanego w czwartek, w dniu 3 listopada br. koncern lotniczy Boeing otrzymał kontrakt o wartości 478 mln USD na rozwój i wdrożenie nowych systemów walki radioelektronicznej EPAWSS (Eagle Passive/Active Warning and Survivability System) dla myśliwców F-15C Eagle i F-15E Strike Eagle należących do amerykańskich wojsk lotniczych. W ramach tego zamówienia amerykański koncern przeprowadzi prace związane z programem EPAWSS z zakresu planowania, projektowania, integracji, testowania. Departament Obrony podaje w swoim oświadczeniu, że prace zostaną przeprowadzone w Saint Louis (przyp. red. w stanie Missouri) – oczekuje się, że zostaną zakończone do 31 sierpnia 2020 roku.

F-15C ze 194. Eskadry Myśliwskiej, wchodzącej w skład 144. Skrzydła Myśliwskiego. / Wikimedia Commons.

F-15C ze 194. Eskadry Myśliwskiej, wchodzącej w skład 144. Skrzydła Myśliwskiego. / Wikimedia Commons.

Nowy system walki radioelektronicznej EPAWSS – który zastąpi obecnie wykorzystywane TEWS (Tactical Electronic Warfare System) – nie tylko zwiększy poziom ochrony, ale jednocześnie poprawi poziom świadomości sytuacyjnej i wesprze przyszłe operacje lotnicze myśliwców F-15C Eagle i F-15E Strike Eagle. Modernizacja systemów walki radioelektronicznej to ważny krok w związku z decyzją amerykańskich władz o utrzymaniu w służbie tych maszyn do 2040 roku.  Jak podaje Defense Industry Daily, procesowi modernizacji podlegać będzie 413 myśliwców wielozadaniowych F-15C Eagle i F-15E Strike Eagle – oczekuje się też, że modernizacja pochłonie znaczne środki finansowe (7.6 mld USD).

Źródło: Defense Industry Daily – USAF Presents Boeing $479M Contract on EPAWSS for F-15US. Departament of Defence – CONTRACTS

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.