Chris Bishop, Adam Warner ?Machina wojenna III Rzeszy? ? recenzja

Wehrmacht i Waffen-SS, stanowiące całość sił zbrojnych III Rzeszy Niemieckiej nie tylko przyczyniły się do ogromnych zdobyczy terytorialnych w Europie i Afryce Północnej, ale były także najważniejszym narzędziem polityki zagranicznej Adolfa Hitlera, najpierw budowanym niemal od podstaw przez pierwszą pięciolatkę jego rządów, później przeżywające gwałtowny rozwój w czasie II wojny światowej, aż po ich upadek wraz z całym zbrodniczym systemem nazistowskim. Najnowsza encyklopedia Oficyny Wydawniczej Alma ? Press z serii „Panorama techniki wojskowej” przenosi Czytelnika w świat podstawowych i najbardziej powszechnych typów uzbrojenia, rozwoju poszczególnych formacji wojskowych, asów myśliwskich, pancernych i podwodnych aż do prezentacji spektakularnych osiągnięć w prototypowych i dziwacznych typach broni i wyposażenia, takich jak rakiety balistyczne i samosterujące, samoloty odrzutowe i rakietowe, olbrzymie działa wielkokalibrowe, artylerię rakietową czy radary.

?Machina wojenna III Rzeszy? to piąta encyklopedia uzbrojenia Oficyny Wydawniczej Alma ? Press, którą mam przyjemność zrecenzować (lista wcześniejszych, nie tylko moich, recenzji książek z tej serii na samym dole). Pod względem technicznym, jak zwykle nie zawiodłem się: książka jest dużego formatu z solidną, twardą okładką i lakierowanym papierem. Pod tym względem seria „Panorama techniki wojskowej” zasługuje na uznanie za jakość. Na początku, gdy przewertowałem spis treści, sądziłem, że Autorzy coś namieszali, gdyż na pierwszy rzut oka widzimy chaos, zamiast opisania po kolei uzbrojenia poszczególnych formacji. Jednakże po przeczytaniu całości ?od deski do deski?, muszę stwierdzić, iż ten ?chaos? był zamierzony. Wyjaśnię później, a spis treści dostępny jest TUTAJ.

Przejdźmy do samej książki. Każdy z 28 rozdziałów dotyczy innego zagadnienia, raz jest to jeden model uzbrojenia np. PzKpfw VI Tiger, innym razem całe jednostki wojskowe, takie jak Leibstandarte SS Adolf Hitler. Wydaje się absurdalne, ale każdy temat został, jak na tej grubości encyklopedię, dobrze wyczerpany. Czytelnik otrzymuje solidną dawkę informacji: historii, danych taktyczno-technicznych, rysunków, przekrojów, zdjęć (czarno-białych, jak i podkoloryzowanych), mapek czy schematów działania, a różne sekcje zostały porozmieszczane w różnokolorowych ramkach, dzięki czemu od razu pewne informacje rzucają się w oczy. Publikacja, mimo ?nawały? wiedzy jest dzięki temu przejrzysta i ciekawa w odbiorze.

W przeciwieństwie do innych encyklopedii z serii, które recenzowałem jak dotąd, w ?Machinie wojennej III Rzeszy?, Autorzy oprócz samego uzbrojenia serwują nam biografie najsłynniejszych asów lotnictwa, wojsk pancernych i u-bootów oraz akcji militarnych dzięki którym zyskali sławę, historię i twórców słynnych jednostek wojskowych, jak i tych mniej znanych (jak np. dywizji polowych Luftwaffe ? ?prywatnej armii? Göringa) czy porównań ze sprzętem czy rozwiązaniami taktycznymi i strategicznymi Aliantów zachodnich i Sowietów.

Wracając do kolejności zamieszczonych treści, muszę stwierdzić, że zróżnicowanie następujących po sobie rozdziałów wyszło ostatecznie na plus, gdyż ? w moim odczuciu ? Czytelnik nie jest zasypywany monotematycznymi informacjami przez dziesiątki stron, przez które mógłby odczuwać w końcu znużenie, lecz każde kolejne karty odkrywają przed nim nowe zagadnienia, ?z innej beczki?. To interesujące i rzadko spotykanie rozwiązanie.

Podsumowując, książka bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie, jeśli chodzi o meritum (o jakość wydania nie obawiałem się), gdyż spis treści napawał mnie na początku defetyzmem. Autorzy świetnie ?wybrnęli? i zaserwowali naprawdę solidną encyklopedię, do której będę wracał nie raz. Od strony wizualnej również muszę pochwalić, ponieważ kartki aż ?uginają? się pod setkami zdjęć i ilustracji. Polecam wszystkich zainteresowanym tematyką uzbrojenia III Rzeszy i historii II wojny światowej, choć pozostaje pewien niedosyt z braku legendarnych konstrukcji, które powstały bądź powstawały w głowach niemieckich inżynierów, takich jak czołgi superciężkie PzKpfw VIII Maus i Landkreuzer P-1000 Ratte czy monstrualne działo samobieżne Landkreuzer P. 1500 Monster ? nie brakuje za to słynnego 80 cm K (E) Schwerer Gustav, użytego w boju, więc powyższe braki można wybaczyć.

CHRIS BISHOP ? Autor wielu książek o tematyce wojskowej, w tym wydanych po polsku i dotyczących historii III Rzeszy: ?Dywizje grenadierów pancernych 1939-1945?, ?Dywizje Grenadierów Pancernych 1939-1945?, ?Dywizje pancerne Wehrmachtu 1939-1945?, ?Dywizje Waffen SS 1939-1945?, ?Eskadry Luftwaffe 1939-1945?, ?Niemiecka Piechota w II Wojnie Światowej?, ?Niemieckie wojska pancerne w II wojnie światowej?, ?U-Booty Kriegsmarine 1939-1945?, ?Waffen SS. Piekło na froncie zachodnim? i ?Zagraniczne formacje SS? czy współautor takich książek jak: ?Historia Trzeciej Rzeszy? i ?Kampanie II wojny światowej. Dzień po dniu?. Mieszka na co dzień w Anglii.

ADAM WARNER ? założyciel Daily Options Report i stały redaktor portalu Minyanville.com, który pisał także dla Tradingmarkets.com, Stocktwits.com oraz Wallstrip.com. Zajmuje się obrotem opcjami walutowymi od ponad 20 lat. Mieszka na przedmieściach New Jersey, USA. Współautor książek o tematyce wojskowej i nie tylko, takich jak: ?German Insignia of World War II? i ?Options Volatility Trading: Strategies for Profiting from Market Swings?.

Czytaj także inne recenzje z serii ?Panorama techniki wojskowej?:

Chris McNabb ?Najsłynniejsze karabiny i pistolety. Ilustrowana historia? ? recenzja

Chris Chant ?Czołgi i pojazdy opancerzone. Ilustrowana encyklopedia? ? recenzja

David Ross ?Najsłynniejsze okręty liniowe i pancerniki. Ilustrowana historia? ? recenzja

Thomas Newdick, ?Najsłynniejsze samoloty bojowe. Ilustrowana historia? ? recenzja

?Najsłynniejsze czołgi. Ilustrowana historia? ? recenzja

Leksykon broni II wojny światowej. Wojska Lądowe ? recenzja

Michael E. Haskew, Broń piechoty II wojny światowej ? donośność, szybkostrzelność, pojemność magazynka

Michael E. Haskew ? Broń pancerna II wojny światowej


aabron-iii-rzeszyAutorzy: Chris Bishop, Adam Warner

Tytuł: Machina wojenna III Rzeszy / German Weapons of World War II

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Alma ? Press

Oprawa: Twarda, foliowana

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-7020-648-2

Liczba stron: 192

Format: 21 x 29 cm

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.