Tiger HAD (Airbus Helicopters)

Dodatkowe Tiger HAD dla Francji

Generalna dyrekcja ds. Uzbrojenia (DGA) złożyła zamówienie na siedem dodatkowych śmigłowców szturmowych Tiger HAD, Dodatkowe maszyny będą dostarczane w latach 2017-2018.

Generalna dyrekcja ds. Uzbrojenia (DGA) złożyła zamówienie na siedem dodatkowych śmigłowców szturmowych Tiger HAD, Dodatkowe maszyny będą dostarczane w latach 2017-2018. Po odebraniu zamówionych maszyn liczba śmigłowców Tiger HAD w służbie lotnictwa francuskich wojsk lądowych urośnie do 67 sztuk.

Guillaume Faury prezes i dyrektor generalny Airbus Helicopters powiedział, że lotnictwo francuskich wojsk lądowych przeprowadzało wiele testów, które to z kolei udowodniły, że śmigłowce są zdolne do operacji w różnych terenach działań i niezbędne dla powodzenia misji.

?To dodatkowe zamówienie na siedem [śmigłowców] Tiger HAD wyraźnie wskazuje na jego wydajność (..)? powiedział Guillaume Faury prezes i dyrektor generalny Airbus Helicopters dodając, iż jego firma jest dumna z możliwości wsparcia francuskich sił zbrojnych w ich najbardziej wymagających operacjach.

Śmigłowiec uderzeniowy Tiger HAD firmy Airbus Helicopters/Fot: Bartłomiej Kucharski

Śmigłowiec uderzeniowy Tiger HAD firmy Airbus Helicopters/Fot: Bartłomiej Kucharski

Od lipca 2009 roku Tiger lotnictwa francuskich wojsk lądowych operują w różnorodnych strefach działań, takich jak Afganistan, Libia czy Sahel (region geograficzny w Afryce). Podczas gdy misje w Afganistanie i Libii dobiegły końca, śmigłowce Tiger nadal wspierają misje francuskich sił zbrojnych w regionie Sahelu pomimo niesprzyjających warunków operacyjnych śmigłowce, wykazały się bardzo wysokim poziomem dostępności. Od początku działań, czyli od stycznia 2013 roku śmigłowce wylatały ponad 2000 godzin.

Jak zapewnia firma Airbus Helicopters, śmigłowce Tiger HAD dzięki swojej płaskiej i wąskiej sylwetce są trudno wykrywalne a co za tym idzie, charakteryzują się wysoką przeżywalnością, zwinnością i zwrotnością. Airbus Helicopters zapewniają, że takie czynniki sprawiają, iż nadaje się on do prowadzenia działań w konfliktach symetrycznych i asymetrycznych. Śmigłowce wyposażono w działko kalibru 30 mm, ponadto maszyny zdolne są do przenoszenia szerokiego wachlarza uzbrojenia.

Dodatkowo maszyny mogą prowadzić operację w ramach tzw. wojennej elektronicznej i są zdolne do prowadzenia działań z pokładu okrętów wojennych, zostało to udowodnione w 2011 roku, gdy lotnictwo francuskich wojsk lądowych prowadziły działania u wybrzeży Libii. Do dziś Airbus Helicopters dostarczyła ponad 120 śmigłowców Tiger do Francji, Niemiec, Hiszpanii oraz Australii a maszyny wykonały ponad 68 tys. godzin nalotu.

Śmigłowiec uderzeniowy Tiger HAD firmy Airbus Helicopters/Fot: Bartłomiej Kucharski

Śmigłowiec uderzeniowy Tiger HAD firmy Airbus Helicopters/Fot: Bartłomiej Kucharski

Czytaj także:

  1. Francja kupi 200 pocisków AGM-114K1A Hellfire

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.