Wizuwalizacja przedstawiająca start bezzałogowca Blackwing z pokładu okrętu podwodnego. Źródło: AeroVironment

Drony „Blackwing” dla okrętów US Navy

W dniu 16 maja br. podczas wystawy Navy League?s Sea-Air-Space w Maryland, amerykańska firma AeroVironment poinformowała o zawarciu porozumienia z US Navy w sprawie zakupów i wyposażenia okrętów podwodnych w bezzałogowe statki latające Blackwing.

Firma AeroVironment z Kalifornii, będąca producentem małych bezzałogowych systemów latających, ogłosiła w tym tygodniu podczas wystawy Navy League Sea-Air-Space Exposition, która odbyła się w Maryland (nieopodal Waszyngtonu), że US Navy zdecydowała się na wybór dronów ?Blackwing? które odniosły sukces podczas zeszłorocznych testów. Produkowany przez AeroVironment miniaturowy dron Blackwing może być wystrzelony z w pełni zanurzonych okrętów podwodnych takich jak te typu Virginia oraz Ohio. Te nowe bezzałogowe statki latające zaprojektowano specjalnie w celu uzyskania dostępu do środowisk A2/AD (Anti-Access/Aerial Denial) – takich informacji dostarcza oficjalna strona internetowa producenta.

Wizuwalizacja przedstawiająca start bezzałogowca Blackwing z pokładu okrętu podwodnego. Źródło: AeroVironment

Wizuwalizacja przedstawiająca start bezzałogowca Blackwing z pokładu okrętu podwodnego. Źródło: AeroVironment

Nowy dron został wyposażony w zaawansowane systemy elektroniczne. Jak podaje oficjalny komunikat Blackwing wykorzystuje zaawansowane czujniki elektrooptyce i podczerwieni (EO/IR), moduły SASSM (Selective Availability Anti-spoofing Module), systemy GPS, oraz należące do AeroVironment moduły DDL (Digital Data Link) – tak wyposażone bezzałogowe mogą wyć wystrzelone z załogowych lub bezzałogowych okrętów podwodnych. Do podstawowych zadań nowego UAV należeć będzie przeprowadzanie operacji zwiadu dla okrętów podwodnych, sił specjalnych i zbieranie danych dla celów nalotów bombowych. Maksymalny czas pozostawania w powietrzu to jedna godzina, jak donoszą pogłoski, mówi się także o uzbrojonej wersji bezzałogowca, ale w obecnej sytuacji nie ma planów rozwoju takiego rozwiązania.

Oprócz działania z pokładów okrętów podwodnych, Blackwing ma mieć możliwość operowania z okrętów nawodnych i mobilnych lądowych wyrzutni ? dla zapewnienia zdolności szybkiego reagowania i rozpoznania. Według AeroVironment takie rozwiązanie ma pomóc klientom w zwiększeniu skuteczności prowadzonych działań. Planuje się, że na wyposażenie US Navy trafi około 150 bezzałogowych aparatów latających Blackwing ? taką informację ujawnił kontradmirał Charles Richard, zajmujący się kwestiami walki podwodnej, w rozmowie z USNI News.

Drony Blackwing powstały w ramach inicjatywy JCTD (Joint Capabilities Technology Demonstration), o nazwie właściwej Advanced Weapons Enhanced by Submarine UAS against Mobile targets (AWESUM). Prace nad bezzałogowcem finansują zarówno Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych, jak i Dowództwo Wojsk Specjalnych USA (USSOCOM). Obecnie nie wiadomo kiedy pierwszy bezzałogowiec Blackwing znajdzie się na pokładzie amerykańskiego okrętu podwodnego.

Marynarka Wojenna USA pracuje obecnie nad wieloma projektami podwodnych bezzałogowców i wystrzeliwanych spod poziomu wody bezzałogowych statków latających. Doskonały przykładem takich działań mogą być prace prowadzone przez Laboratorium Badań Morskich (Naval Research Laboratory) nad bezzałogowcem Flimmer ? maszyna ma być zdolna do działań zarówno pod wodą, jak i w powietrzu – zdolnym do wyszukiwania i atakowania wrogich jednostek podwodnych.

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.