Gen. James N. Mattis w Iraku w 2007 roku jako dowódca USMC. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Emerytowany generał Korpusu Piechoty Morskiej zostanie sekretarzem obrony USA?

Generał James N. Mattis, emerytowany oficer USMC oraz b. szef Dowództwa Centralnego Stanów Zjednoczonych ma szanse zostać 26. sekretarzem obrony USA. Informację o rozważaniach na temat generał potwierdził w niedzielę, 20 listopada br. sam prezydent-elekt Donald Trump.

Emerytowany oficer Korpusu Piechoty Morskiej (USMC) i b. szef Dowództwa Centralnego Stanów Zjednoczonych (United States Central Command; CENTCOM), gen. James N. Mattis ma szanse zostać 26. sekretarzem obrony USA. Prezydent-elekt Donald Trump napisał na Twitterze, że rozważany na kandydaturę sekretarza obrony generał zrobił duże wrażenie na nim:

Dobald Trump spotkał się w sobotę, 19 listopada br. po południu czasu lokalnego z gen. Mattisem w Bedminster na przedmieściach New Jersey. Po godzinnej rozmowie, otoczenie prezydenta-elekta potwierdziło, że było to ważne spotkanie, a generał Mattis jest rozważany jako kandydat na sekretarza obrony. Zapytany po spotkaniu przez dziennikarzy prezydent-elekt o szanse b. szefa CENTCOM na posadę szefa Pentagonu, stwierdził jedynie, że 66-letni generał to właściwa osoba.

Gen. James N. Mattis. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Gen. James N. Mattis. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

James N. Mattis (ur. 8 września 1950 r.) służył w Korpusie Piechoty Morskiej (USMC) w latach 1969?2013 i przeszedł na emeryturę jako czterogwiazdkowy generał. W ciągu swojej wojskowej kariery Wściekły Pies Mattis, jak jest nazywany, dowodził kolejno 1/7 batalionem USMC (1st Battalion, 7th Marines), 7. Pułkiem Marines (7th Marine Regiment), 1. Dywizją Marines (1st Marine Division), Marine Corps Combat Development Command, Dowództwem Centralnym USMC (COMUSMARCENT), 1. Brygadą Ekspedycyjną Piechoty Morskiej (I Marine Expeditionary Force), Dowództwem Sił Sojuszniczych NATO ds. Transformacji (Supreme Allied Commander Transformation), Dowództwem Połączonych Sił USA (USJFCOM) oraz Dowództwem Centralnym Stanów Zjednoczonych (CENTCOM).

Generał Mattis dowodził podczas I wojny w Zatoce Perskiej, inwazji na Afganistan oraz II wojnie w Zatoce Perskiej (w tym w obu bitwach o Al-Falludżę). Za swoją służbę został odznaczony dwa razy Medalem Departamentu Obrony za Wybitną Służbę, Medalem Marynarki Wojennej za Wybitną Służbę, Medalem Departamentu Obrony za Wzorową Służbę, Legią Zasługi, Brązową Gwiazdą z literą V oraz trzykrotnie Medalem za Chwalebną Służbę.

Wcześniej, ofertę najważniejszego stanowiska w Pentagonie odrzucił z powodów osobistych inny emerytowany oficer, czterogwiazdkowy gen. John M. Keane, który służył w US Army. Obecnie, 25. sekretarzem obrony USA jest 62-letni Ashton Carter, który w dniu 5 grudnia 2014 roku zastąpił na tym stanowisku 70-letniego Chucka Hagela. W czasie kadencji Baracka Obamy stanowiska te piastowali także Leon Panetta i Robert Gates (ten ostatni mianowany jeszcze przez George’a W. Busha).

Źródła:

edition.cnn.com: Trump: 'Mad Dog’ Mattis is a 'very impressive’ candidate for defense secretary

npr.org: Ret. Army Gen. Jack Keane Says He Declined Offer To Be Defense Secretary

Czytaj także:

Platforma programowa Partii Republikańskiej w kwestii Polski

Hillary Clinton przeciwko programowi LRSO

USA wydadzą ponad 100 mld USD na arsenał nuklearny w ciągu 5 lat

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.