Fot. BAE Systems.

Eurofightery dla Kuwejtu

W wyniku podpisania kontraktu  pomiędzy rządem Włoch i Kuwejtu na dostarczenie 28 samolotów wielozadaniowych Eurofighter Typhoon, Kuwejckie Siły Powietrzne sfinalizują ciągnące się przez rok negocjacje. Zakupione myśliwce w ilości 22 sztuk będą w wersji jednomiejscowej, a pozostała szóstka w dwumiejscowej.

O sprawie informowaliśmy w połowie wrześnie ubiegłego roku, kiedy to rząd Kuwejtu zgodził się na zakup myśliwców i rozpoczął negocjacje offsetowe (czytaj więcej: Kuwejt kupi 28 myśliwców Eurofighter Typhoon). Obecnie, Kuwejckie Siły Zbrojne użytkują 27 egzemplarzy samolotów wielozadaniowych F/A-18C Hornet i to one właśnie mają zostać zastąpione przez Typhoony w sile dwóch eskadr lotniczych, dostarczonych przez włoską firmę Alenia Aermacchi. Tym sposobem Kuwejt staje się trzecim państwem regionie Azji Mniejszej wykorzystującym ten produkt (Arabia Saudyjska i Oman) i ósmym na świecie.

BAE systems

fot. BAE Systems.

Jesteśmy zaszczyceni oficjalnie witając Kuwejt jako nowego członka naszej rodziny – powiedział dyrektor generalny konsorcjum Eurofighter, Volker Paltzo.

Jest to kolejne potwierdzenie rosnącego zainteresowania myśliwców Eurofighter Typhoon w regionie Zatoki Perskiej. Pozwoli to Kuwejtowi czerpać korzyści z masy krytycznej rozwoju w zakresie interoperacyjności, szkolenia i doskonalenia wsparcia.
– dodał Paltzo.

Międzynarodowy koncern BAE Systems, zajmujący się produkcją przedniej części kadłuba, włącznie z usterzeniem dziobowym, owiewką kabiny pilota, statecznikiem pionowym, klapolotką wewnętrzną oraz tylną sekcją kadłuba, wyraził swoje zadowolenie z powodu udanego kontraktu informując, że wybór ich samolotów poświadcza o nowoczesności i awangardowości oferowanego przez nich produktu.

Niemcy, Włochy, Wielka Brytania, Hiszpania, Austria i Arabia Saudyjska operują aktualnie tymi samolotami do najtrudniejszych zadań, natomiast w niedalekiej przyszłości do Omanu ma trafić 12 Typhoonów, a zamówione zostały jeszcze grudnia 2012 roku. Zdaniem konsorcjum Eurofighter, jego produkt jest wykorzystywany w 22 jednostkach operacyjnych, a podczas eksploatacji maszyny do tej pory wylatały około 330 tysięcy godzin.

Zasilany przez dwa silniki turbowentylatorowe EuroJet EJ200, które dają możliwość latania z prędkością naddźwiękową bez użycia dopalaczy, Typhoon osiąga maksymalną prędkość wynoszącą 1.324 mil/h (2.125 km/h), a maksymalny zasięg to 2.302 mil (3.705 km). Operujący nawet na wysokości 42.540 stóp (13.000 m), może przenosić pełną gamę różnych pocisków i bomb. Obejmują one pociski powietrze-powietrze AIM-120 AMRAAM i AIM-9 Sidewinder i bomby Paveway naprowadzane laserowo. Posiada również system sterowania głosem Direct Voice Input oraz system pasywnego śledzenia statków powietrznych w podczerwieni PIRATE, przez co jest uznawany za jeden z najbardziej nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie samolotów.

Wszystkie egzemplarze zostaną dostarczone z  tzw. trzeciej transzy, która rozpoczęła się 3 grudnia 2013 r. Charakteryzuje się ona nowocześniejszym radiolokatorem AESA Captor-E o antenie z aktywnym skanowaniem fazowym oraz kadłubem z dodatkowymi zbiornikami paliwa przylegającymi do kadłuba, zapewniając lepszą aerodynamiczność w stosunku do klasycznych, podwieszanych pod skrzydłem zbiorników (konforemne zbiorniki paliwa, CFT).

Uniwersalność Eurofightera i dostosowanie do różnych misji:

www.airrecognition.com

Źródło: airrecognition.com