źródło:http://www.tsk.tr/

Turcja otwiera pierwszą bazę wojskową w Afryce

Około 200 tureckich wojskowych zostanie niedługo wysłanych do specjalnego kompleksu w stolicy Somalii, Mogadiszu z zamiarem wsparcia sił rządowych w walce z islamistyczną bojówką Al-Shabaab. Turecka pomoc dla tego kraju obejmuje wyszkolenie liczbę 10,500 somalijskich żołnierzy w owym obiekcie oraz przekazanie 400 mln dolarów pomocy na rzecz likwidacji głodu w Afryce.

Od 2009 roku trwa tam wojna domowa tocząca się między siłami rządu, Unii Afrykańskiej oraz USA, a islamistami z Al-Shabaab oraz Al-Kaidy. Sam konflikt i kryzys trwa od 1991 roku i skutkuje pogrążeniem kraju w chaos, doprowadza do interwencji obcych wojsk, powoduje klęski głodu oraz rozpowszechnienie się piractwa.

Budowa tureckiej bazy w Somalii została zaakceptowana przez odpowiednie organy ONZ. Będzie to pierwsza zagraniczna baza Turcji w Afryce, a druga na świecie, pierwsza od niedawna znajduje się w Katarze w ramach „odnowy braterskiej więzi”. Sam obiekt jest kolejnym aspektem wieloletniej współpracy, osobiście prezydent Somalii Hassan Sheikh Mohamed zwraca główną uwagę na poziom: „humanitarny, infrastrukturalny, zdrowotny i inwestycyjny”.

Ważne są również relacje biznesowe z których wynikło kilka kosztownych kontraktów. Za przykład może posłużyć 20 letni kontrakt tureckiej firmy Al Bayark na modernizację i zarządzanie portu w Mogadiszu w zamian za 45% całego dochodu. Istnieją również informacje mówiące o powstaniu tureckiej firmy mającej wyprodukować nowe mundury dla somalijskiej armii, ponieważ aktualnie często używają niejednolitego umundurowania.

” Turcja jest naszym historycznym partnerem, stała ona z nami nawet wtedy, kiedy byliśmy ignorowani przez cały świat”

„Turcja zwróciła uwagę świata na problemy w Somalii i za to lud Somalii docenia oraz szanuje rząd Turcji oraz cały turecki naród”

Prezydent Somalii Hassan Sheikh Mohamed

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdo?an w ciągu trzech lat złożył osobiście już 3 wizyty w Somalii.

źródło: wikipedia Mapa z 2016 roku Kolor: czerwony- siły rządowe oraz sojusznicze, szary-Al-Shabaab, żółty-siły Somalilandii, zielony-siły neutralne

 

W ciągu ostatniego tygodnia doszło, także do nalotów Stanów Zjednoczonych na pozycje bojówek Asz-Szabab w ramach wsparcia wojsk rządowych oraz samoobrony amerykańskich doradców. Więcej tutaj:

Naloty Amerykanów na pozycje Asz-Szabab

 Somalia-państwo upadłe

Powstanie chińska baza marynarki wojennej w Afryce

Tarcza Eufratu- Turcja otworzyła drugi front w północnej Syrii