Ministerstwo Spraw Zagranicznych Dżibuti potwierdziło, że powstanie w tym kraju pierwsza na kontynencie afrykańskim baza morska Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLAN).
>>> Czynniki świadczące o mocarstwowości ChRL: część 1 i część 2 <<<<
W piątek, 4 grudnia br. podczas obrad Forum Współpracy Chiny-Afryka w Johannesburgu (RPA), minister spraw zagranicznych Dżibuti, Mahamoud Ali Youssouf ogłosił zakończenie negocjacji z Pekinem ws. budowy bazy marynarki wojennej ChRL w tym małym państwie, leżącym w strategicznym ?rogu Afryki?:
Negocjacje dobiegły końca i baza morska będzie budowana w Dżibuti. Jej celem będzie walka z piratami, a przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa chińskim statkom, płynącym przez tą bardzo ważną cieśninę (Bab al-Mandab ? przyp. red.) dla wszystkich krajów na świecie. Dla Dżibuti, (Chiny ? przyp. red.) to kolejny, strategiczny sojusznik. Od kilku lat, z powodu niestabilności Somalii, region ten stał się schronieniem dla piratów i organizacji terrorystycznych.
Położenie Dżibuti i cieśn. Bab al-Mandab, łączącej M. Czerwone z Zat. Adeńską. / Wikimedia Commons.
Pierwsze informacje o zainteresowaniu przez Pekin budową bazy morskiej PLAN w tym afrykańskim państwie pojawiły się w maju br. Położenie Dżibuti jest strategiczne i nie tylko Państwo Środka jest zainteresowane posiadaniem stałej bazy dla swoich okrętów wojennych, zwłaszcza po nasileniu porwań cywilnych statków przez somalijskich piratów. Podobne instalacje już posiadają w stolicy, Dżibuti City, Stany Zjednoczone (Camp Lemonnier, United States Naval Expeditionary Base od 2001 r.) oraz Japonia (od 2009 r. wspólnie z Amerykanami, a od 2011 r. własna baza).
Czytaj także:
MW ChRL w operacji przeciw somalijskim piratom w latach 2008/2010
Chiny budują dwa lotniskowce?
Chiny rozbudowują instalacje wojskowe na Morzu Południowochińskim
Somalia ? państwo upadłe