Powstanie chińska baza marynarki wojennej w Afryce

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Dżibuti potwierdziło, że powstanie w tym kraju pierwsza na kontynencie afrykańskim baza morska Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLAN).

>>> Czynniki świadczące o mocarstwowości ChRL: część 1 i część 2 <<<<

W piątek, 4 grudnia br. podczas obrad Forum Współpracy Chiny-Afryka w Johannesburgu (RPA), minister spraw zagranicznych Dżibuti, Mahamoud Ali Youssouf ogłosił zakończenie negocjacji z Pekinem ws. budowy bazy marynarki wojennej ChRL w tym małym państwie, leżącym w strategicznym ?rogu Afryki?:

Negocjacje dobiegły końca i baza morska będzie budowana w Dżibuti. Jej celem będzie walka z piratami, a przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa chińskim statkom, płynącym przez tą bardzo ważną cieśninę (Bab al-Mandab ? przyp. red.) dla wszystkich krajów na świecie. Dla Dżibuti, (Chiny ? przyp. red.) to kolejny, strategiczny sojusznik. Od kilku lat, z powodu niestabilności Somalii, region ten stał się schronieniem dla piratów i organizacji terrorystycznych.

Położenie Dżibuti i cieśn. Bab al-Mandab, łączącej M. Czerwone z Zat. Adeńską. / Wikimedia Commons.

Położenie Dżibuti i cieśn. Bab al-Mandab, łączącej M. Czerwone z Zat. Adeńską. / Wikimedia Commons.

Pierwsze informacje o zainteresowaniu przez Pekin budową bazy morskiej PLAN w tym afrykańskim państwie pojawiły się w maju br. Położenie Dżibuti jest strategiczne i nie tylko Państwo Środka jest zainteresowane posiadaniem stałej bazy dla swoich okrętów wojennych, zwłaszcza po nasileniu porwań cywilnych statków przez somalijskich piratów. Podobne instalacje już posiadają w stolicy, Dżibuti City, Stany Zjednoczone (Camp Lemonnier, United States Naval Expeditionary Base od 2001 r.) oraz Japonia (od 2009 r. wspólnie z Amerykanami, a od 2011 r. własna baza).

Czytaj także:

MW ChRL w operacji przeciw somalijskim piratom w latach 2008/2010

Chiny budują dwa lotniskowce?

Chiny rozbudowują instalacje wojskowe na Morzu Południowochińskim

Somalia ? państwo upadłe

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.