W ciągu ostatniego tygodnia doszło do dwóch nalotów Stanów Zjednoczonych na pozycje bojówek Asz-Szabab w Somalii. Jak podają oficjalne komunikaty Dowództwa Afrykańskiego Stanów Zjednoczonych (ang. United States Africa Command, USAFRICOM), naloty zostały przeprowadzone w samoobronie w odpowiedzi na ataki przeprowadzone przez członków Asz-Szabab.
Pierwsze zdarzenie miało miejsce 26 września we wsi niedaleko miasta portowego Kismaju. W czasie prowadzonej pod przewodnictwem Somalijczyków operacji kontrterrorystycznej, siły somalijskie i doradzający im żołnierze amerykańscy zostały zaatakowane przez bojówki Asz-Szabab. Zmusiło to Somalijczyków i Amerykanów do samoobrony i przeprowadzenia nalotu, w wyniku którego śmierć poniosło czterech członków Asz-Szabab1.
Dwa dni później, 28 września, bojówki Asz-Szabab ponownie zaatakowały siły somalijskie. Tym razem atak miał miejsce w okolicach miasta Galkacyo. W wyniku wspólnej amerykańsko-somalijskiej kontrofensywy i przeprowadzonego przez Stany Zjednoczone nalotu, śmierć poniosło dziewięciu członków Asz-Szabab2.
Władze samozwańczej republiki Galmudugu oskarżyły jednak Stany Zjednoczone, że w wyniku nalotu z 28 września śmierć poniosło 22 żołnierzy republiki. Jak podkreślił minister bezpieczeństwa Galmudugu, Puntland (inny autonomiczny region Somalii) wprowadził Stany Zjednoczone w błąd informując, że na terenie Galmudugu znajdują się bojownicy Asz-Szabab. Puntland zdezinformował Stany Zjednoczone, w wyniku czego nasze siły zostały zbombardowane, powiedział minister w rozmowie z agencją Reuters3.
Na oskarżenia Galmudugu zareagował Pentagon twierdząc, że w wyniku przeprowadzonego przez nich nalotu śmierć ponieśli jedynie członkowie Asz-Szabab. Jeszcze tego samego dnia przedstawiciele Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych (ang. Department of Defense) poinformowali, że przyjrzą się sprawie bliżej. Wstępne ustalenia wykluczają jednak jakiekolwiek ofiary cywilne czy też wśród żołnierzy Galmudugu niebędących członkami Asz-Szabab4.
Asz-Szabab (dosł. ?Młodzież?) jest grupą bojowników islamskich powiązaną z Al-Kaidą, której celem jest stworzenie państwa w Somalii opartego na fundamentalizmie islamskim. W 2008 roku, Stany Zjednoczone umieściły Asz-Szabab na liście zagranicznych organizacji terrorystycznych (ang. Foreign Terrorist Organizations)5. Zwraca się jednak uwagę na to, że Asz-Szabab kontroluje znaczne połacie terenu w Somalii, rozdartej zwalczającymi się organizacjami i grupami, przez co nazywanie jej ?organizacją terrorystyczną? może być mylące6.
Źródła:
1U.S. self-defense strikes in Somalia, U.S. Africa Command Public Affairs, http://www.africom.mil/NewsByCategory/pressrelease/28414/u-s-self-defense-strikes-in-somalia, dostęp: 01.10.2016.
2 UPDATE: U.S. self-defense strikes in Somalia, U.S. Africa Command Public Affairs, http://www.africom.mil/NewsByCategory/pressrelease/28423/update-u-s-self-defense-strikes-in-somalia, dostęp: 01.10.2016.
3 A. Sheikh, U.S. accused of killing 22 in misdirected Somalia air strike, http://uk.reuters.com/article/uk-somalia-security-idUKKCN11Y0TR, dostęp: 01.10.2016.
4 Ibidem.
5 Foreign Terrorist Organizations, http://www.state.gov/j/ct/rls/other/des/123085.htm, dostęp: 01.10.2016.
6 B. Roggio, US launches ?self-defense strike? against Shabaab in southern Somalia, http://www.longwarjournal.org/archives/2016/09/us-launches-self-defense-strike-against-shabaab-in-southern-somalia.php, dostęp: 01.10.2016.