Francuskie fregaty FS Provence (D652) - na pierwszym planie - i FS Aquitaine (D650), typu FREMM. / fot. Marine nationale.

Grecja zainteresowana francuskimi fregatami FREMM lub korwetami Gowind

Grecki dziennik Kathimerini poinformował, że rząd w Atenach jest zainteresowany pozyskaniem dwóch francuskich fregat rakietowych typu FREMM, a jeśli ich cena okaże się zbyt wygórowana dla podatnika, Grecja wówczas zakupi dwie mniejsze korwety rakietowe typu Gowind.

W piątek, 12 stycznia br. grecki dziennik Kathimerini poinformował, że wniosek o rozpoczęcie negocjacji ws. Zakupu dwóch fregat rakietowych typu FREMM (FRégates Européennes Multi-Missions) ma zostać wysłany przez rząd w Atenach do Paryża w ciągu następnego miesiąca. Grecko-francuskie rozmowy na poziomie delegacji wojskowych rozpoczną się w lutym br., gdy nastąpi wizyty przedstawicieli greckiej strony we Francji. Dobrze poinformowane źródła poinformowały, że ruch ten następuje po ustnej umowie między premierem Alexisem Tsiprasem a prezydentem Francji Emmanuelem Macronem podczas jego ostatniej wizyty w Atenach we wrześniu ubiegłego roku.

Grecja chce w pierwszej kolejności osiągnąć porozumienie w sprawie dwóch wielozadaniowych fregat rakietowych typu FREMM, a najbardziej optymistyczni obserwatorzy uważają, że można by je rozszerzyć o kolejne dwa okręty, czyli w sumie cztery. Jednak ze względu na stosunkowo wysokie koszty jednostkowe (500-600 milionów EUR za fregatę), te same źródła podały, że Ateny są gotowe omówić alternatywną dostawę francuskich korwet rakietowych typu Gowind, które są znacznie bardziej opłacalnym cenowo rozwiązaniem. Warto tu nadmienić, że producent fregat FREMM, oferuje dwa warianty korwet Gowind 2500 i Gowind 1000, gdzie liczby w nazwie wskazują na wyporność konstrukcyjną jednostek.

Jednak w przypadku fregat typu FREMM, jak podkreśla dziennik, są to okręty o większych zdolnościach przeciwlotniczych, które podkreśliłyby obecność Grecji we wschodniej części Morza Śródziemnego, która staje się coraz ważniejsza dla Aten, a także współpracę wojskową z Cyprem i Izraelem. Należy zauważyć, że dostawy nowoczesnych fregat są oceniane przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych (GHMEA) i Marynarki Wojennej (GEN) jako najważniejszy priorytet, z jednej strony ze względu na starzenie się obecnej floty, a z drugiej strony ze względu na rosnące zapotrzebowanie Grecji do działań na obszarach otwartomorskich. To czego nie wspomina grecki dziennik, to fakt, że w przeciwieństwie do korwet Gowind, fregaty FREMM są uzbrojone w rakiety manewrujące MdCN (Missile de Croisi?re Naval) o zasięgu ocenianym na 1.000 do 1.400 km, co znacząco wpłynęłoby na zdolności Aten do projekcji siły w regionie.

Marynarka Wojenna Grecji (Polemiko Naftiko) operuje obecnie czterema, jeszcze stosunkowo nowoczesnymi fregatami typu Hydra (niemiecki typ Meko-200HN): HS Hydra (F 452), HS Spetsai (F 453), HS Psara (F 454) i HS Salamis (F 455), które jednak od lutego 2015 roku czekają na podpisanie kontraktu o wartości 400 mln USD na modernizację, która wydłuży ich służbę do 2035 roku. Okręty weszły do służby, odpowiednio, w latach 1992, 1996 i 1998 (dwa okręty). Grecy posiadają również dziewięć starszych fregat holenderskiego typu Elli, które weszły do służby jeszcze w latach 80. XX wieku: HS Elli (F 450), HS Limnos (F 451), HS Adrias (F 459), HS Aigaion (F 460), HS Navarinon (F 461), HS Kountouriotis (F 462), HS Kanaris (F 464), HS Themistoklis (F 465) i HS Nikiforos Fokas (F 466).

ENS El Fateh (971) typu Gowind 2500 w czasie prób morskich. / Wikimedia Commons (CC-BY-SA 3.0).

Nie tylko okręty…

W lutym br. nastąpi prawdopodobnie dostawa łodzi patrolowo-transportowych Mark V SOC (Special Operations Craft), produkowanych przez amerykańskie przedsiębiorstwo Halter Marine Inc., których sprzedaż Grecji zatwierdził już Kongres USA. Rządowa Rada ds. Zagranicznych i Obrony (??ZEA) zaaprobowała też niedawno zakup 70 lekkich śmigłowców rozpoznawczych OH-58D Kiowa Warrior w ramach modernizacji Sił Powietrznych (Polemikí Aeroporía). Dostawa rozpocznie się jeszcze w tym roku, a wstępne zdolności operacyjne śmigłowce osiągną w 2019 roku. Przypomnijmy też, że w dniu 17 października br. amerykańska Agencja ds. Współpracy Obronnej (DSCA) poinformowała o zgodzie Departamentu Stanu na ewentualną modernizację 123 greckich myśliwców wielozadaniowych F-16 do najnowocześniejszego standardu F-16V za równowartość ponad 2,4 mld USD (czytaj więcej: Grecy zmodernizują 80 procent floty myśliwców F-16).

Źródło:

kathimerini.gr: ??? ?????? ? ???????? ??? ???????? ??? ?? ??????

Czytaj także:

?Rekordowe? prowokacje tureckiego lotnictwa nad Grecją

Sześć państw NATO wspólnie pozyska nowe samoloty patrolowe

Izrael ćwiczył atak na irańskie instalacje nuklearne?

Wielozadaniowa fregata typu FREMM odpala rakietę manewrującą MdCN [WIDEO]

Francuska fregata rakietowa typu FREMM wyrusza na wojnę z ISIS

Naval Group dostarczył Egiptowi pierwszą korwetę rakietową Gowind 2500 [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.