Stany Zjednoczone rozważają wprowadzenie do uzbrojenia pocisków przeciwrakietowych Tamir, wykorzystywanych obecnie na osławionych izraelskich wyrzutniach Iron Dome – w celu skompletowania wielowarstwowego systemu obrony. Jak wynika z wypowiedzi gen. bryg. Glenna Bramhalla ma to związek z ostatnią aktywnością Federacji Rosyjskiej.
W poniedziałek, gen. bryg. Glenn Bramhall podczas wizyty w Izraelu, powiedział, że Stany Zjednoczone przetestowały przechwytujący pocisk rakietowy krótkiego zasięgu wykorzystywany przez izraelski system obrony powietrznej Iron Dome z myślą włączenia go lub stworzenia podobnego dla wykorzystania na europejskim terenie działań.
Izraelski system obrony powietrznej Iron Dome opracowany przez Rafael Advanced Defense Systems opracowany przy wsparciu finansowym Waszyngtonu, osiąga imponujące wyniki ? jak stanowi oficjalne dane, izraelski system posiada 90% skuteczność w niszczeniu palestyńskich rakiet. Takie wyniki, nie sprawiają jednak, że system jest rozchwytywany ? problemem jest krótki zasięg oraz cena jednostkowa (50 mln USD).
Podczas wizyty w Izraelu, gen. bryg. Glenn Bramhall z Dowództwa Obrony Powietrznej i Rakietowej Amerykańskiej Armii stwierdził o istnieniu potrzeby uzupełniania istniejących systemów Patriot i THAAD, oszczędnym systemem dla mniej zaawansowanych zagrożeń. Generał dodał, że USA posiadają testowane pociski ?Tamir? produkowane przez amerykańską spółkę Raytheon i izraelską Rafael Advanced Defense Systems. Według Bramhalla, Stany Zjednoczone, przyglądają się temu, jak mogą stworzyć wielowarstwowy system obrony, w związku z obecną sytuacją w Europie, a w szczególności w związku z faktem aktywności Federacji Rosyjskiej i procesem odbudowy militarnej potęgi. W wywiadzie udzielonym agencji prasowej Reuters podczas zorganizowanej przez izraelską organizację iHLS, gen. bryg. Glenn Bramhall powiedział, że Stany Zjednoczone rozglądają się za możliwościami stworzenia trzeciej kondygnacji [obrony] której teraz brakuje.
Według oficjalnych danych Iron Dome, zapewnia ochronę miast przed ostrzałami rakietowymi lub moździerzowymi przeciwnika na zasięgu pomiędzy 5 do 70 km. Według ekspertów z Izraela, modernizacja systemy, sprawia, że pociski są w stanie przychwycić cele na dystansie do 150 km. /Fot. rafael.co.il
Generał zaznaczył, że systemy Patriot i THAAD są świetne w tym, do czego zostały zaprojektowane, ale stwierdził również, że szkoda byłoby marnować pociski Patriot i THAAD na zagrożenia, które z powodzeniem mogłyby wyeliminować znacznie tańsze systemy, zaprojektowane i zbudowane właśnie z myślą o ich eliminacji. Generał Bramhall stwierdził, że Stany Zjednoczone poszukują czegoś podobnego do Iron Dome, zaznaczając, że izraelskie rakiety ?Tamir? są uwzględniane jako prawdopodobnie odpowiednie do amerykańskich wymagań pociski. Generał przewiduje, że nowy system obrony krótkiego zasięgu mógłby zostać rozmieszczony w ciągu dwóch lub trzech lat i że cena jednostkowa pocisku – 100 tys. USD ? wydaje się do zaakceptowania.
Zakup izraelskich pocisków ?Tamir? znacznie uwiarygodniłby niełatwe w ostatnich czasach relacje amerykańsko-izraelskie oraz zlikwidował obawy przemysłu obronnego niepewnego przyszłości ? w związku z zapędami rządu ustępującego prezydenta Baraka Obamy, znacznego ograniczenia pakietu pomocowego dla Izraela.