Sekwencja wystrzelenia pocisku przeciwrakietowego Arrow-2. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Izrael zestrzelił syryjską rakietę przeciwlotniczą S-200 Wega

W dniu 17 marca br. izraelska obrona przeciwrakietowa zestrzeliła syryjską rakietę przeciwlotniczą S-200 Wega (w kodzie DIA/NATO: SA-5 Gammon), która zagroziła lotnictwu państwa żydowskiego, wykonującego bombardowania konwoju irańskiej broni rakietowej, przeznaczonej dla Hezbollahu, na terytorium Syrii. Niecodzienne przechwycenie zostało prawdopodobnie przeprowadzone przez system przeciwrakietowy Arrow-2 (Chetz-2).

W piątek, 17 marca br. o godz. 2:00 czasu lokalnego (GMT+2) obrona przeciwrakietowa Sił Powietrznych Izraela (Hejl HaAvir) została postawiona w stan najwyższej gotowości bojowej, gdy cztery izraelskie myśliwce wielozadaniowe F-16I Sufa, które przeprowadzały kilka bombardowań konwoju irańskiej broni rakietowej na terytorium Syrii, zostały zaatakowane przez syryjską obronę przeciwlotniczą.

Wojska rządowe Baszszara al-Asada wystrzeliły kilka rakiet przeciwlotniczych S-200 Wega (w kodzie DIA/NATO: SA-5 Gammon), produkcji sowieckiej. Jedna z nich zagroziła lotnictwu izraelskiemu, więc w jej kierunku został wystrzelony pocisk przeciwrakietowy, choć na początku zidentyfikowaną go jako rakietę balistyczną (komentatorzy wojskowi uważają, że trajektoria lotu syryjskiej rakiety była zbliżona do balistycznej). Przechwycenia wrogiej rakiety na północ od Jerozolimy dokonał prawdopodobnie system przeciwrakietowy Arrow-2 (Chetz-2), choć niektóre media izraelskie donoszą, że w operacji wziął udział najnowszy wariant, oznaczony jako Arrow-3 (Chetz-3) (czytaj także: Izrael: System przeciwrakietowy Arrow-3 w służbie [WIDEO]). Resztki syryjskiej rakiety przeciwlotniczej upadły na terytorium sąsiedniej Jordanii, w muhafazie Irbid. Syryjczycy twierdzą, że w czasie zdarzenia jeden z F-16I Sufa został zestrzelony lub uszkodzony, czego jednak nie potwierdzają źródła izraelskie. Warto zauważyć, że Syria bardzo rzadko używa rakiet przeciwlotniczych przeciwko izraelskim samolotom, prowadzącym działania nad jej terytorium.

Jeśli chodzi o cel izraelskich nalotów w Syrii, to Zarząd Wywiadu Wojskowego Aman (Agaf ha-Modi?in) doniósł kierownictwu państwa, że w rejonie syryjskiej Palmyry (w muhafazie Homs) zidentyfikowano konwój wojskowy, przewożący z Iranu rakiety ziemia-ziemia, przeznaczone dla terrorystów z Hezbollahu, będące bezpośrednim zagrożeniem dla Izraela. Operację miał autoryzować sam premier Benjamin Natenjahu. Warto zauważyć, że w rejonie nalotu, od kilku dni przebywają rosyjscy saperzy, odminowujący po raz kolejny odbitą z rąk ISIS Palmyrę, co oznacza, że działa tam także ich własna obrona przeciwlotnicza, która nie zareagowała na izraelski atak.

Tymczasem władze w Damaszku wysłały dwa listy protestacyjne w związku z izraelskim nalotem do Rady Bezpieczeństwa Narodowego ONZ, w których akcję Hejl HaAvir nazwana pogwałcenie międzynarodowego prawa i suwerenności Syrii. Specjaliści uważają zestrzelenie syryjskiej rakiety przeciwlotniczej za najpoważniejszy incydent z Izraelem od początku wojny domowej w Syrii, czyli od 2012 roku, choć do tej pory było ich około piętnastu. Według źródeł w Siłach Obronnych Izraela (IDF), władze w Tel Awiwie nie będą dalej eskalować konfliktu z Damaszkiem, lecz zapowiedziały obronę przed ewentualnymi kolejnymi rakietami, jak i ataki lotnicze na konwoje przewożące broń dla terrorystów.

S-200 Wega (w kodzie DIA/NATO: SA-5 Gammon) jest to sowiecki przeciwlotniczy system rakietowy, zaprojektowany w latach 60. XX wieku przez NPO Ałmaz, do zwalczania celów powietrznych na dużych dystansach (zasięg do 255 km, w zależności od wersji ? inne podstawowe warianty to Angara i Dubna). Rakieta o długości 10,8 metra i masie 7,1 tony, wyposażona jest w głowicę odłamkowo-burzącą (HE-FRAG), cztery silniki startowe na paliwo stałe oraz silnik marszowy na paliwo ciekłe. Odpalanie rakiet odbywa się ze stacjonarnych (przewoźnych) wyrzutni naziemnych umiejscowionych na przygotowanych stanowiskach startowych. Rakieta posiada pasywny system naprowadzania radarem. Obrona Powietrzna Syryjskiej Republiki Arabskiej (SyADF) posiada dwa pułki rakiet w podwersji S-200WE Wega, na które składa się 48 wyrzutni (stan na 2012 rok).

Arrow-2 (Chetz-2) jest to naziemny rakietowy system antybalistyczny przeznaczony do zwalczania taktycznych pocisków balistycznych krótkiego- (SRBM) i średniego (MRBM) zasięgu w ostatniej, terminalnej fazie ich lotu (Lower tier). System jest efektem współpracy Izraela z przemysłem obronnym Stanów Zjednoczonych. W służbie pozostaje od 2000 roku.

Sowiecka rakieta przeciwlotnicza S-200E Wega. / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.5).

Źródła:

timesofisrael.com: Syria complains Israeli airstrikes violated international law

jpost.com: Analysis: Will the Israel, Syria missile flare-up set a new precedent?

Czytaj także:

?Homar?: Rozszerzona oferta rakietowa Izraela dla Polski

Chrzest bojowy izraelskich Adir?ów?

Proca Dawida gotowa do obrony Izraela? [WIDEO]

Nocny nalot Izraela na Damaszek [WIDEO]

Izraelskie myśliwce i systemy obrony przeciwlotniczej na sprzedaż

Azerbejdżan kupuje izraelskie systemy Iron Dome

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.