USS Virginia (SSN 774). / Wikimedia Commons.

Jaki będzie amerykański myśliwski okręt podwodny przyszłości?

Choć US Navy nie planuje zakupu myśliwskich okrętów podwodnych kolejnej generacji przed 2034 rokiem, to już dziś inżynierowie badają możliwości w jakim kierunku pójdzie rozwój tego rodzaju broni w ramach programu SSN(X).

Jak twierdzi wiceadm. Michael Jabaley, odpowiedzialny w US Navy za wdrażanie okrętów podwodnych (Program Executive Officer for Submarines), inżynierowie już teraz pracują nad dwoma kluczowymi komponentami przyszłego systemu, który powstanie w ramach programu SSN(X), czyli dodatkowy napęd elektryczny do cichszych operacji oraz możliwość sterowania wieloma bezzałogowymi aparatami podwodnymi (unmanned undersea vehicles; UUV) naraz. Uważa ponadto, że okręty te będą na wyposażeniu amerykańskiej Marynarki Wojennej w końcówce XXI i na początku XXII wieku.

W wywiadzie dla US Naval Institute, wiceadm. Jabaley powiedział, że przeprowadzono wiele dyskusji [w US Navy] na temat przyszłości technologii stealth oraz środków walki przeciw-podwodnej, co powinno zaowocować znaczącą rolą [myśliwskich] okrętów podwodnych w Marynarce Wojennej w połowie tego stulecia i na początku następnego. Podkreślił, że niektóre rozwiązania techniczne już są realizowane przez biuro w ramach innego programu, Ohio Replacement Submarine, budowy następcy nosiciela pocisków balistycznych klasy głębina wodna-ziemia (czytaj także: Zamówienie na nowy strategiczny okręt podwodny dla US Navy w 2017 roku).

Realizowany w ramach projektowania nowego boomera, dodatkowy napęd elektryczny, obok napędu nuklearnego, zapewni poprawę działania systemów sonarowych okrętu oraz pozwoli na zwiększenie zdolności stealth i wyciszenie pracy napędu, co zwiększy tym samym przeżywalność jednostki. Podobne rozwiązania zostaną zrealizowane w programie SSN(X).

Drugim elementem, nad którym już teraz trwają prace, jest jednoczesne sterowanie wieloma bezzałogowymi aparatami podwodnymi (UUV), które będą przenoszone i wystrzeliwane tak jak torpedy czy rakietotorpedy z poziomych wyrzutni dziobowych. Wiceadm. Jabaley twierdzi, że ten element znacząco zwiększy zasięg operacyjny okrętu, dzięki sensorom zainstalowanym na UUV.

Obecnie US Navy wdraża wielozadaniowe okręty podwodne czwartej generacji z napędem nuklearnym typu Virginia trzeciej transzy (Block III) (czytaj także: Kolejna Virginia w służbie). Marynarka zamówiła do tej pory łącznie 30 okrętów tego typu w czterech transzach: Block I (4 okręty), Block II (6), Block III (8) oraz Block IV (12). Nie jest to jednak koniec, ponieważ jest w planach zakup 5 okrętów Block V i tyle samo Block VI, jednakże są one jeszcze niedookreślone pod względem usprawnień wobec wcześniejszych transzy, więc ? według opinii wiceadm. Jabaley’a ? będą okazją do wdrożenia zaawansowanych UUV jeszcze przed rozpoczęciem wprowadzenia do służby okrętu myśliwskiego następnej generacji.

Czytaj także:

USA chcą pozyskać duży okręt antybalistyczny

Wkrótce ruszy budowa nowych brytyjskich strategicznych okrętów podwodnych

Położono stępkę pod USS John F. Kennedy

Amerykański niszczyciel nowej generacji wyszedł w morze

Pociski rakietowe SM-6 zatopią wrogie okręty

Modernizacji systemu AEGIS ciąg dalszy

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.