Pierwszy japoński F-35A. / fot. JASDF.

Japonia: Pierwszy myśliwiec 5. generacji F-35A trafił do jednostki liniowej JASDF [WIDEO]

Japońskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że w dniu 26 stycznia br. pierwszy myśliwiec wielozadaniowy 5. generacji F-35A Lightning II, należący do Sił Powietrznych Samoobrony (JASDF) został rozmieszczony w bazie lotniczej Misawa, położonej na północnym-wschodzie wyspy Honsiu.

Misawa, Aomori, Honsiu, Japonia. / Wikimedia Commons.

W piątek, 26 stycznia br. japońskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że w bazie lotniczej Misawa, w prefekturze Aomori, leżącej w północno-wschodniej części wyspy Honsiu został rozmieszczony pierwszy myśliwiec wielozadaniowy 5. generacji F-35A Lightning II o numerze rejestracyjnym 89-8706 i numerze płatowca AX-6, należący do Sił Powietrznych Samoobrony (K?k? Jieitai; JASDF).

Rozmieszczenie pierwszego myśliwca następnej generacji oznacza początek formowania się eskadry Sił Powietrznych Samoobrony, składającej się z 10 F-35A w bazie Misawa od następnego roku podatkowego rozpoczynającego się w kwietniu br., powiedział minister obrony:

Będzie to tymczasowa eskadra F-35A, która najpierw przejdzie testy operacyjne, a później kolejne F-35A zostaną kolejno rozmieszczone. Postanowiono ostatecznie wprowadzić 42 samoloty F-35A w ramach obecnego planu. ? sprecyzował Itsunori Onodera w dniu 23 stycznia br.

Zgodnie z planami Ministerstwa Obrony, flota czterdziestu dwóch samolotów zostanie uzbrojona w norweskie rakiety manewrujące dalekiego zasięgu Kongsberg Joint Strike Missile (JSM), które zgodnie z zapisami obowiązującej, pacyfistycznej konstytucji Japonii, są uzbrojeniem kontrowersyjnym, ale rząd premiera Shinz? Abe, z uwagi na rosnące zagrożenie militarne ze strony Chin i Korei Północnej, stara się zmienić kluczową klauzulę zawartą w niej, a co jest jego osobistym celem politycznym, czyli dalszego rozluźnienia restrykcji dla Sił Samoobrony, mimo że większość Japończyków jest przeciwna zmianie pacyfistycznego charakteru po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej.

Minister obrony Onodera powiedział jednak na konferencji prasowej w piątek, że pociski JSM nie będą wykorzystywane do atakowania baz wroga:

Wprowadzenie pocisków na uzbrojenie nie ma na celu atakowania wrogich baz wojskowych, gdyż polegamy na możliwościach ewentualnego uderzenia przez siły USA na bazy wroga i to pozostanie niezmienne.

Przypomnijmy, że rząd w Tokio zadecydował o zakupie amerykańskich samolotów nowej generacji w dniu 20 grudnia 2011 roku. Zamówiono wówczas 5 egzemplarzy, z możliwością rozszerzenia zakupu o kolejne 37 samolotów. Sprecyzowano również, że 38 z nich zostanie zmontowanych przez koncern Mitsubishi Heavy Industries, Ltd. (MHI) w zakładach FACO (Final Assembly and Check Out) w Nagoja na wyspie Honsiu (które jest jednym z trzech, obok amerykańskich w Forth Worth w Teksasie i włoskich Cameri w prowincji Novara, certyfikowanych do montażu końcowego samolotów z rodziny F-35 przez Lockheed Martin ? przyp. red.). Pierwszy japoński F-35A wyjechał z teksańskich zakładów w dniu 23 września 2016 roku, z którym Tokio otrzyma jeszcze trzy samoloty.

WIDEO:

Warto odnotować fakt, że ceremonia oficjalnego dostarczenia dla JASDF pierwszego F-35A następuje krótko po informacjach agencji Reutera z dnia 13 listopada ub. r., powołującej się na cztery źródła w Japonii, że władze w Tokio opóźnią decyzję w sprawie budowy rodzimego myśliwca wielozadaniowego 5. generacji F-3 z uwagi na ogromne koszta i potrzeby innych programów zbrojeniowych, takich jak naziemny system obrony przeciwrakietowej AAMDS (Aegis Ashore Missile Defense System) czy omawiane F-35 Lightning II (czytaj więcej: Opóźnienia programu japońskiego myśliwca 5. generacji F-3).

Z kolei w dniu 10 grudnia ub. r. informowaliśmy, że japońskie, ciężkie myśliwce wielozadaniowe F-15J/DJ po raz pierwszy w historii zostaną uzbrojone w rakiety manewrujące dalekiego zasięgu AGM-158 JASSM oraz nowej generacji AGM-158C LRASM (czytaj więcej: Japonia chce zakupić rakiety manewrujące dalekiego zasięgu dla myśliwców F-15J/DJ) czy trzy tygodnie wcześniej o ewentualnych planach Ministerstwa Obrony, aby w roku fiskalnym 2018 rozpocząć prace badawczo-rozwojowe (B+R) nad własną rakietą manewrującą, zdolną do atakowania celów naziemnych, nazwaną wstępnie ?japońskim Tomahawkiem? (czytaj więcej: Japonia opracuje własną rakietę manewrującą?).

Źródło:

airrecognition.com: Japan deploys first F-35A fighter jet to Misawa AB

Czytaj także:

Marynarka Wojenna Włoch odebrała pierwszy myśliwiec 5. generacji F-35B [WIDEO]

Zgoda USA na sprzedaż myśliwców F-35A Lightning II dla Belgii

Rosyjscy oficerowie oglądali norweskie F-35A

Izrael: Gotowość operacyjna myśliwców 5. generacji F-35I Adir

Norwegowie odebrali pierwsze myśliwce F-35 [FOTO+WIDEO]

Administracja Trumpa zezwoli na sprzedaż myśliwców F-35 dla ZEA?

Media: Hiszpania zainteresowana zakupem myśliwców F-35

Administracja Trumpa zezwoli na sprzedaż F-35 dla Tajwanu?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.