F/A-18F Super Hornet / Wikimedia Commons.

Kanada kupi Super Hornety?

Kanadyjski rząd rozważa zakup myśliwców F/A-18E/F Super Hornet, które miałyby stanowić rozwiązanie pomostowe pomiędzy obecnie używanymi CF-188 Hornet a wyborem ich docelowego następcy.

W poniedziałek, 6 czerwca br., kanadyjski tygodnik National Post, powołując się na ministra obrony Harjita Sajjana poinformował, że rząd w Ottawie rozważa zakup pewnej ilości myśliwców F/A-18E/F Super Hornet, który stanowiłby rozwiązanie pomostowe w związku z drażliwą kwestią ewentualnego zakupu F-35A Lightning II jako docelowej maszyny przyszłości Kanadyjskich Królewskich Sił Powietrznych (RCAF).

Kanadyjski minister miał oświadczyć, że jeśli rząd nie podejmie szybkich kroków ws. następcy obecnie eksploatowanych CF-188 Hornet, to za kilka lat RCAF będzie miało poważne braki w zdolnościach obronnych. Proponowany przez MO Kanady zakup pomostowy mógłby odroczyć procedurę wyboru następcy trzonu floty myśliwskiej o 10 lat.

Kanadyjskie Królewskie Siły Powietrzne operują obecnie flotą 72 jednomiejscowych CF-188A i 31 dwumiejscowych CF-188B, z których 79 było w użyciu operacyjnym (stan na listopad 2008 r.) z łącznie 138 zbudowanych specjalnie dla tego kraju wariantów amerykańskich F/A-18A/B Hornet. Oficjalnie weszły na uzbrojenie w dniu 7 stycznia 1983 roku (dostawy siłom zbrojnym trwały od 1982 do 1988 roku).

W ciągu trzech dekad eksploatacji, maszyny były modernizowane w związku z ich intensywnym wykorzystaniem bojowym m.in. nad Kosowem, Libią, w Operacji ?Pustynna Burza? w Iraku czy ostatnio na wojnie z Państwem Islamskim (ISIS). Poprzedni, konserwatywny rząd zapewniał, że maszyny będą mogły być eksploatowane do 2025 roku, a ich następcą miał zostać F-35A w liczbie 65 maszyn za kwotę 16 mld USD. Obecny, liberalny rząd, jest bardziej sceptyczny co do zakupu tychże maszyn jako następcy Hornetów.

Dwa CF-188B Hornet nad poligonem w Utah (USA) podczas Tiger Meet of the Americas w dniu 9 sierpnia 2001 roku. / Wikimedia Commons.

Dwa CF-188B Hornet nad poligonem w Utah (USA) podczas Tiger Meet of the Americas w dniu 9 sierpnia 2001 roku. / Wikimedia Commons.

Czytaj także:

Holandia proponuje Belgii wspólną flotę myśliwców F-35

Katastrofa dwóch myśliwców Super Hornet nieopodal wybrzeża Karoliny Północnej

Pierwszy lot Super Horneta z pociskiem przeciw-okrętowym nowej generacji

Kanada rozważy dołączenie do amerykańskiej sieci BMD?

Kanada szuka nowych ?uzbrojonych? dronów?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.