Mi-28 (Wikimedia Commons)

Katastrofa rosyjskiego śmigłowca Mi-28N w Syrii

W poniedziałek, 11 kwietnia br. doszło do katastrofy rosyjskiego śmigłowca szturmowego Mi-28N (w kodzie NATO: Havoc-B) w pobliżu syryjskiego miasta Homs. Obaj członkowie załogi zginęli na miejscu.

Jak poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony Narodowej, w dniu 11 kwietnia br. o godz. 22:29 czasu uniwersalnego (0:29 czasu lokalnego) doszło do katastrofy śmigłowca szturmowego Mi-28N w pobliżu syryjskiego miasta Homs. Obaj członkowie załogi zginęli na miejscu.

W swoim komunikacie prasowym, MON FR podkreśla, że wypadek nie miał związku z działaniami bojowymi:

Zgodnie z informacjami z miejsca katastrofy, śmigłowiec nie został zestrzelony. Maszyna pochodziła z Budionnowska.

W Budionnowsku (Kraj Stawropolski) stacjonuje 487. Pułk Śmigłowcowy. Ciała obu członków załogi, pilota i operatora uzbrojenia, zostały wydobyte z wraku i przetransportowane do bazy lotniczej Hmejmim.

W połowie marca br. telewizja ?Zvezda? oraz agencja prasowej Reuters opublikowały nagranie wideo z przelotem jednego śmigłowca szturmowego Mi-28N nad bazą lotniczą Hmejmim, co miało być dowodem na rozmieszczenie co najmniej jednej maszyny tego typu w Syrii (czytaj więcej: Rosyjskie śmigłowce Mi-28N i Ka-52 w Syrii [WIDEO]).

Ostatnia katastrofa tego typu śmigłowca miała miejsce w dniu 2 sierpnia 2015 roku w czasie pokazów lotniczych w obwodzie riazańskim w Rosji. Zginął wówczas jeden z członków załogi, a drugiemu udało się opuścić maszynę o własnych siłach (czytaj więcej: Katastrofa rosyjskiego śmigłowca szturmowego Mi-28N [FOTO+WIDEO]).

Mi-28N (w kodzie NATO: Havoc-B), zwany także Night Hunter (ang. nocny łowca) jest dwumiejscowym, przeciwpancernym śmigłowcem szturmowym w układzie tandem, zdolnym do działań w każdych warunkach pogodowych w dzień i w nocy. Został zaprojektowany jako odpowiednik amerykańskiego AH-64 Apache.

Czytaj także:

Kolejne śmigłowce szturmowe Mi-28NE dla Algierii

Nowa awionika dla śmigłowców Mi-28NM

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.