Mi-28 (Wikimedia Commons)

Kolejne śmigłowce szturmowe Mi-28NE dla Algierii

Algierskie siły powietrzne (?????? ?????? ????????, Al-Kuwwat al-Dżawwija al-Dżazairija) podjęły decyzję o zwiększeniu zamówienia na rosyjskie śmigłowce szturmowe Mi-28NE Nocny Łowca z 8 (jak ogłaszano to w styczniu br.) do 42 maszyn.

Powołując się na źródło w przemyśle wojskowych, rosyjskie agencje prasowe RIA-Novosti oraz TASS stwierdzają, że Algieria i Irak stały się pierwszym międzynarodowym klientem na śmigłowce szturmowe Mi-28NE Nocny Łowca z potwierdzonymi zamówieniami na 42 (Algieria) i 19 (Irak) maszyn. W tym samym czasie toczyć mają się negocjacje z innymi państwami w sprawie zakupów tych śmigłowców.

Według tajemniczego źródła, na które powołują się rosyjskie media, negocjacje w sprawie nabycia rosyjskich śmigłowców Mi-28NE prowadzone są obecnie z krajami Ameryki Łacińskiej, Wietnamem, Malezją, Tajlandią, Bahrajnem, Iranem, Egiptem, Algierią i krajami Afryki subsaharyjskiej.

Mi-28. Źródło: Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej

Mi-28. Źródło: Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej

W ubiegłym tygodniu rosyjskie śmigłowce Mi-28NE, wyposażone w przeciwpancerne pociski kierowane AT-9 Spiral 2, wzięły udział w operacji bojowej w prowincji Homs (w Syrii) gdzie jak stwierdzają to przedstawiciele rosyjskiego MON, dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, m.in. zagłuszaczy radioelektronicznych wyszły cało ze starcia z przenośnymi przeciwlotniczymi zestawami rakietowymi (MANPAD) wykorzystywanymi przez rebeliantów. Według rosyjskiego MON, terroryści wykorzystywali zestawy Strela-1, Igla-1 oraz chińskie Hong. Źródło TASS stwierdza, że śmigłowce Mi-28, które zostaną dostarczone do Algierii, zostaną zmodyfikowane tak, aby można było pilotować je z fotela pilota, jak i operatora uzbrojenia.

W jakim stopniu prawdziwe jest to co stwierdza źródło pracujące w wydziale współpracy międzynarodowej rosyjskiego MON?

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.