Dwumiejscowy wariant Su-25UB, należący do Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy. / Wikimedia Commons.

Katastrofa ukraińskiego Su-25

W dniu 11 listopada br. doszło do katastrofy ukraińskiego samolotu szturmowego Su-25, w wyniku której pilot poniósł śmierć.

Su-25, należący do Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy (Powitriani Syły Zbrojnych Sył Ukrajiny; PS ZSU) w dniu 11 listopada br. wykonywał rutynowy lot ćwiczebny w północnym rejonie obwodu zaporoskiego. Około godziny 11:00 czasu lokalnego (GMT+2) doszło do katastrofy maszyny, w wyniku której śmierć poniósł 23-letni pilot.

Wrak odnaleziono ok. 40 km na północ od Zaporoża w rejonie wsi Petro-Mychajliwka, a maszyna nie spowodowała strat wśród ludzi na ziemi, oprócz zerwania linii energetycznej. Nie wiadomo, dlaczego pilotowi nie udało się katapultować oraz co było przyczyną wypadku. Nieoficjalnie, nie wyklucza się awarii technicznej.

Rysunek autorstwa Ralph1989 zmodernizowanego wariantu Su-25M1 w pikselowym kamuflażu.

Rysunek autorstwa Ralph1989 zmodernizowanego wariantu Su-25M1 w pikselowym kamuflażu.

Su-25 Grach (w kodzie NATO: Frogfoot) jest to dwusilnikowy, odrzutowy samolot bliskiego wsparcia, uzbrojony w dwulufowe 30×165 mm działko automatyczne Grazjew-Szipunow GSz-30-2 oraz 4.000 kg rakiet, pocisków i bomb. PS ZSU użytkowały przed katastrofą 15 maszyn w wersjach: Su-25, Su-25UB, Su-25K, Su-25UTG, Su-25M1 i Su-25UBM1.

Czytaj także:

Krążownik rakietowy ?Ukraina? na sprzedaż

Wkrótce nowy ukraiński transportowiec?

Problemy z silnikami do rosyjskich okrętów

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.