M. Rosalak, „Tsunami Historii” [RECENZJA]

Z pewnością wielu z nas analizując bieżącą rzeczywistość i dzieje historyczne zadaje sobie sprawę z tego, jaki wpływ na świat, który nas otacza wywierają siły natury. Oczywiście dość dobrze znane są przykłady wpływu żywiołów na byt ludzkości, lecz na ogół tego typu wiedza kojarzona jest z surowym naukowym opisem charakterystycznym dla podręczników akademickich. Książka Macieja Rosalaka „Tsunami Historii  – jak żywioły przyrody wpływały na dzieje świata” wydana nakładem wydawnictwa Fronda, stanowi w tym przypadku pozytywne odstępstwo od tej reguły, gdyż pozwala czytelnikowi odkryć pasjonujące współzależności występujące między człowiekiem, a przyrodą.

Tym co w pierwszej kolejności rzuca się w oczy po wzięciu książki do ręki to jej kolorowa okładka przedstawiająca posąg Napoleona zanurzony w odmętach oceanu. Oryginalna twarda okładka z wyraźnym tytułem „Tsunami Historii” stwarza w nas pewne skojarzenia na temat tego, co czeka nas , gdy zdecydujemy oddać się lekturze. We wstępie Autor zawarł krótką, aczkolwiek rzeczową przedmowę w której wyjawia nam także motywy podjęcia tematu. Choć książka podzielona jest na dziesięć tematycznie różnych rozdziałów, to w istocie dzieli się na dwie zasadnicze części.

W pierwszej z nich Autor udowadnia nam jak wielki wpływ na dzieje Ziemi wywierały złożone zjawiska zarówno w jej wnętrzu, jak i te mające swe źródło w przestrzeni kosmicznej. Podczas gdy jedne żywioły stwarzały dogodne dla rozwoju życia warunki, inne wiązały się zagładą całych gatunków. Niewątpliwie fakt, że nawet minimalne odchylenie osi naszej planety wywiera kolosalny wpływ na cały jej klimat oraz nas samych skłania do refleksji. Gdy czytamy o drzemiących superwulkanach, które niejednokrotnie w przeszłości dawały głośno o sobie znać możemy z pokorą uświadomić sobie jak bezsilni jesteśmy wobec potęgi żywiołów. Poruszono tu również wiele kontrowersyjnych dla współczesnej nauki kwestii, jak choćby tą dotyczącą położenia i zagłady legendarnej Atlantydy, czy zagłady znanych z biblijnej księgi rodzaju Sodomy i Gomory. Dalej możemy dowiedzieć się z kolei jaki wpływ na wierzenia i decyzje ludzi poprzednich epok miały komety i inne zjawiska widziane na niebie.

W drugiej części Autor przenosi swoje rozważania na grunt sztuki wojennej. Opisy zależności walki od czynników pogodowych i ukształtowania terenu kojarzone są zazwyczaj opracowania naukowe teoretyków związanych z wojskiem. Na próżno jednak szukać tutaj  skomplikowanych i przepełnionych żargonem treści.  Autor w sposób bardzo przystępny i interesujący dla każdego potencjalnego odbiorcy opisuje wpływ żywiołów na ich przebieg historycznych bitew. Czytając rozdziały drugiej części uświadamiamy sobie, że na wynik wojen, starć i bitew miały wpływ nie tylko trafne decyzje dowódców, czy odwaga walczących żołnierzy. Okazuje się że o losach wojen i bitew niejednokrotnie decydował mróz, deszcz, mgła i inne zjawiska pogodowe.

Podsumowując, za przyzwoitą cenę otrzymujemy prawdziwą ucztę intelektualną na przeszło czterystu stronach. Książka zainteresuje nie tylko fanów batalistyki pragnących spojrzeć na dzieje konfliktów z nieco innej perspektywy, lecz także wszystkich innych, którzy pragną poznać zdumiewające zależności pomiędzy żywiołami, a losami całej planety. Warto zaznaczyć, iż narrację Autora wzbogacają liczne odwołania do kanonów literatury, opracowań i źródeł czysto naukowych, mitologii, a nawet religii. Wpływ sił natury na życie cywilizacji opisywali już bowiem starożytni myśliciele, a w nieco bliższych nam czasach okresie również nasz rodak i kronikarz, Jan Długosz.


tsunami-3-360x509
Autor: Maciej Rosalak

Tytuł: Tsunami historii – Jak żywioły przyrody wpływały na dzieje świata

Wydawnictwo: Fronda

Oprawa: Miękka

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-80-79-086-5

Liczba stron: 438

Wymiary: 230×165

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Na koniec warto napisać kilka słów o Autorze tej niezwykłej książki. Maciej Rosalak jest dziennikarzem, historykiem i twórcą wielu artykułów. Jako sekretarz redakcji dziennika ?Rzeczpospolitej? odpowiadał za przygotowanie dodatków i cyklów o tematyce historycznej. W przeszłości pełnił także funkcję zastępcy redaktora naczelnego tygodnika ?Wspólnota?. Poprzednie tytuły pióra Autora to: Od Gdyni do Portu Północnego (1976) i Reduty Września, (1990). Za swoją pracę publicystyczną i propagowanie historii został odznaczony Krzyżem Kombatanckim.

Nowa Strategia jest portalem internetowym poświęconym tematyce bezpieczeństwa, historii oraz wojska. Informujemy o najważniejszych wydarzeniach oraz przedstawiamy własne komentarze na ich temat. Obejmujemy również patronatami wydarzenia naukowe, społeczne oraz sportowe w Polsce.