Mustafa Dżemilew. Źródło: PAP

Mustafa Dżemilew: Turcja gotowa do rozważenia dostaw sprzętu wojskowego dla Ukrainy

Ukraiński polityk Mustafa Dżemilew w wywiadzie dla agencji prasowej RBC-Ukraine stwierdził, że Turcja gotowa jest do rozważenia dostaw niezbędnego sprzętu wojskowego dla Ukrainy.

?Szczerze mówiąc, trzy dni temu osobiście dostarczyłem list od Ministerstwa Obrony Narodowej Turcji do ministra obrony Ukrainy, w którym stwierdzono, że Turcja jest gotowa rozważyć dostawę niezbędnego sprzętu, choć nie określono dokładnego typu [sprzętu]. Oczekuje się, że delegacja wojskowa Turcji przybędzie na Ukrainę wkrótce? powiedział Mustafa Dżemilew.

Mustafa Dżemilew powiedział, że Turcja nie jest zobligowana do porozumienia się z NATO w sprawie dostaw broni produkowanej w Turcji.

?Sojusz powinien zatwierdzić dostarczenie broni, która znajduje się w obrębie państw NATO. Chociaż jeśli chodzi o broń, która jest produkowana bezpośrednio przez Turcję, jest to osobistą decyzją tego kraju, czy dostarczać broń, czy nie? stwierdził Dżemilew.

Niedawno, minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin wezwał do podjęcia negocjacji w sprawie de-okupacji półwyspu Krymskiego. Potencjalne negocjacje miałby, by się odbywać w formacie Genewa Plus, z udziałem Turcji i organizacji międzynarodowych. Oczekuje się, że w dniu 13 lutego, podczas spotkania tzw. kwartetu normandzkiego minister spraw zagranicznych Ukrainy podniesie kwestię zakończenia okupacji półwyspu Krymskiego.

Nie ulega wątpliwości, iż w przypadku pozytywnej opinii Turcji, co do dostaw broni na Ukrainę, napięte już stosunki Moskwy i Ankary spowodowane niedawnym zestrzeleniem rosyjskiego bombowca Su-24 (w kodzie NATO: Fencer) uległyby znacznemu pogorszeniu.

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.